Piątek, 23 kwietnia 2021

SIR wspiera wdrażanie innowacji w rolnictwie

2017-11-18 09:00:47 (ost. akt: 2017-11-18 08:49:34)
Wsparcie realizowane w ramach SIR polega głównie na ułatwieniu rolnikom dostępu do wiedzy naukowej

Wsparcie realizowane w ramach SIR polega głównie na ułatwieniu rolnikom dostępu do wiedzy naukowej

Autor zdjęcia: WMODR

Podziel się:

Rozwój rolnictwa w Polsce wymaga wdrażania innowacji, które przyczyniają się m.in. do wzrostu produkcji, obniżenia kosztów lub wprowadzania nowych produktów na rynek. Bez podejmowania tego typu działań polscy rolnicy nie będą w stanie konkurować na coraz bardziej globalnym rynku żywnościowym. Jedną z możliwości jest Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), której celem jest wparcie rolników i przedsiębiorców działających na rzecz rolnictwa we wdrażaniu innowacji.

Wsparcie realizowane w ramach SIR polega głównie na ułatwieniu rolnikom dostępu do wiedzy naukowej, pokazywaniu dobrych przykładów innowacji wdrażanych w gospodarstwach oraz poszukiwaniu osób do współpracy, w celu podejmowania wspólnych działań. Przykładem takiego działania było Forum innowacji, realizowane w 2017 r. m.in. przez Warmińsko-Mazurski ODR oraz jego partnera, którym była Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

Podczas Warmińsko-Mazurskiego Forum Innowacji rolnicy mogli zapoznać się z najnowszą wiedzą z różnych dziedzin produkcji roślinnej i zwierzęcej, a także sprzedaży żywności z własnego gospodarstwa. Promocja dobrych przykładów innowacji została zrealizowana również poprzez dwa wyjazdy studyjne prezentujące zupełnie różne podejście do innowacji w rolnictwie.

Pierwszy wyjazd studyjny do gospodarstw opiekuńczych w woj. kujawsko-pomorskim miał na celu przedstawienie rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich nowego podejścia do dywersyfikacji źródeł dochodów w gospodarstwie poprzez otwarcie działalności w zakresie opieki nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Sprawa ta jest na tyle istotna, że została wpisana do Strategii Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętej przez Radę Ministrów w lutym 2017 r. w ramach projektu strategicznego pt. „(Nie)samodzielni”, którego komponentem jest opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt „Gospodarstwo otwarte na ludzi” mający na celu wsparcie rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce.

https://m.wm.pl/2016/03/orig/0000095593-mp-otbr-6928v2-297918.jpg

Podczas drugiego wyjazdu studyjnego rolnicy mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami produkcji, w tym rolnictwa precyzyjnego, będącego innowacją stosowaną przy produkcji roślinnej i polegającą na zastosowaniu dokładnego mapowania pól oraz naprowadzania ciągników i kombajnów sygnałem GPS. Technologia ta pozwala w dużym stopniu ograniczyć koszty produkcji i może przyczynić się do wzrostu plonów.

Omawiane i podobne działania mogą być realizowane przez partnerów SIR w kolejnych latach, a na ich przeprowadzenie można pozyskać środki w postaci refundacji 100 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Aby skorzystać ze środków należy zarejestrować się jako partner SIR na stronie internetowej http://cdr.gov.pl/sir/ i złożyć wniosek zawierający opis i kosztorys planowanego przedsięwzięcia. Realizowane przez partnerów działania mogą mieć formę wyjazdu studyjnego, szkolenia, seminarium, konferencji, wydawnictwa i innych, a głównym ich celem musi być poszukiwanie partnerów do współpracy oraz pozyskiwanie wiedzy czy umiejętności służących wdrażaniu innowacji w rolnictwie.

Efektem prowadzonych działań powinno być utworzenie grupy operacyjnej i wypracowanie pomysłu na wdrożenie innowacji w rolnictwie. Jest to o tyle istotne, że utworzone grupy operacyjne będą mogły ubiegać się o wsparcie na sfinansowanie wdrożenia innowacji w rolnictwie w ramach działania „Współpraca” z PROW 2014-2020. Pierwszy nabór wniosków na to działanie odbył się w lipcu 2017 r. i cieszył się dużym zainteresowaniem — w Polsce złożono 90 wniosków na sfinansowanie innowacji w rolnictwie.

Wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach SIR oraz możliwościami sfinansowania innowacji zapraszamy do kontaktu z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

mgr Arkadiusz Tabaka, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (326) listopad 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB