Piątek, 23 kwietnia 2021

Wsparcie przy tworzeniu grup producenckich nabór wniosków ruszył 30 października

2017-10-17 14:40:30 (ost. akt: 2017-11-08 08:38:16)
30 października rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wsparcie przy tworzeniu grup producenckich

30 października rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wsparcie przy tworzeniu grup producenckich

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Funkcjonowanie rolników w grupach producentów stanowi wręcz gospodarczą konieczność — przekonuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 30 października rozpocznie przyjmowanie wniosków o wsparcie przy tworzeniu takich zrzeszeń.

W zachodniej Europie grupy producenckie funkcjonują od wielu lat z dużym powodzeniem, osiągając często sporą przewagę nad gospodarstwami funkcjonującymi tylko i wyłącznie w sposób indywidualny. Natomiast w Polsce taka grupowa działalność wciąż jest w powijakach. Krajowe władze zapowiadają jednak, że to się zmieni.

Jak podkreśla ARiMR, zrzeszanie się rolników w grupy producentów może stanowić antidotum na rosnące wymagania odbiorców produktów rolnych. Bo Polska jest krajem o wciąż dużym rozdrobnieniu agrarnym, tym samym opłacalność produkcji w indywidualnych gospodarstwach nie należy do zbyt wysokich.

„Przynależność rolników do grupy producentów sprzyja poprawie ich konkurencyjności, daje możliwość uzyskania stabilizacji zbytu produktów oraz zwiększenia opłacalności produkcji. Rolnicy należący do grupy producentów mogą bowiem wspólnie planować i organizować produkcję, uwzględniając jej wielkość i jakość. Grupy producentów to również szansa na obniżenie kosztów funkcjonowania poprzez wspólne zakupy oraz użytkowanie maszyn i urządzeń, wspólne przygotowanie produktów do sprzedaży, ich przechowywanie i transport” — przekonuje w komunikacie Agencja.

Takie grupy przyczyniają się do poprawienia pozycji negocjacyjnej w kontaktach handlowych, dają też większe możliwości promowania wyrobów. „Funkcjonowanie rolników w grupach producentów stanowi wręcz gospodarczą konieczność. Warto więc dać sobie szansę na rozwój i poprawę warunków życia” — czytamy.
Taką szansą może być sięgnięcie po wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”, czyli działanie objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wnioski będzie można składać od 30 października do 28 grudnia br. w oddziałach regionalnych ARiMR (osobiście albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej).

Agencja zaznacza, iż wsparcie takie kierowane jest do nowych grup producentów rolnych, w skład których wchodzą wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto o pomoc mogą ubiegać się grupy producentów, które:

— zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR (lub zostały uznane przed 1 września 2017 r. przez dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego), na podstawie planu biznesowego,

— łączą producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli wcześniej członkami grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej,

— zadeklarują realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia.

Co istotne, ze wsparcia takiego wykluczone jest tworzenie grup producentów zajmujących się hodowlą drobiu, wyrobami z mięsa drobiowego i jego podrobów.
Kwalifikującym się natomiast do tego wsparcia grupom przysługuje ono w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania. Wysokość pomocy zależy od wartości przychodów netto, uzyskanych ze sprzedaży produktów w poszczególnych latach. Może wynosić: w pierwszym roku — 10 proc. przychodów netto, w drugim roku — 8 proc., w trzecim roku — 6 proc., w czwartym roku — 5 proc., a w piątym roku — 4 proc.

„Limit wsparcia wynosi 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznawania pomocy i pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach” — precyzuje komunikat Agencji.
dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 10 (325) październik 2017


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB