Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Kredyt dla studenta

2017-10-16 08:43:26 (ost. akt: 2017-10-16 08:49:27)
Kredyt udzielany jest na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat (w przypadku doktorantów maksymalnie o 4 lata dłużej), bank wypłaca go w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim

Kredyt udzielany jest na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat (w przypadku doktorantów maksymalnie o 4 lata dłużej), bank wypłaca go w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Nowy rok akademicki już się rozpoczął, ale część studentów martwi brak pieniędzy na wydatki związane z pobieraniem nauki. Żacy z obszarów wiejskich mogą poratować się preferencyjnym kredytem, który poręczy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Chodzi o niskooprocentowany i długoterminowy kredyt. Wnioski o jego udzielenie należy w bankach składać do 20 października br.

„Kredyt studencki jest formą pomocy materialnej państwa dla studentów, doktorantów oraz osób ubiegających się o przyjęcie na studia. Warunkiem udzielenia takiego kredytu jest rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25. roku życia. Państwo pomaga w spłacie tych kredytów w ten sposób, że w okresie studiów oraz w okresie 2 lat po ich ukończeniu kredytobiorca nie spłaca odsetek od kredytu, ponieważ odsetki te w całości pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego” — wyjaśnia w komunikacie ARiMR.

Co istotne, maksymalna wysokość miesięcznego dochodu w rodzinie uprawniająca do otrzymania kredytu studenckiego to w tym roku akademickim 2500 zł na osobę. Udzielany jest on na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat (w przypadku doktorantów maksymalnie o 4 lata dłużej). Bank wypłaca go w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku akademickim. Aktualnie te raty wynoszą: 600 zł (rata podstawowa), 800 zł albo 1000 zł (rata podwyższona) oraz 400 zł (rata obniżona). Którą z nich wybiera, określa sam wnioskodawca, ale ostateczna decyzja należy do banku. Umowy kredytowe tego rodzaju musza być zawarte do końca roku, a pierwsze raty wypłacane są z wyrównaniem za okres od 1 października. Jak wymienia Agencja, w bieżącym roku akademickim o kredyty studenckie można ubiegać się w: PKO Banku Polski, Banku PEKAO, a także BPS i SGB Banku oraz zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych.

Studentom, czy doktorantom z terenów wiejskich może ponadto pomóc ARiMR poprzez udzielenie poręczenia spłaty kredytu. Jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1000 zł, może poręczyć spłatę całego kredytu. Natomiast gdy dochód jest wyższy, wtedy wysokość poręczenia wynosi 80 proc. wykorzystanej kwoty kredytu. Poręczenie Agencji nie obejmuje odsetek od kredytu, prowizji i innych opłat należnych bankowi. Ale sama Agencja nie pobiera prowizji od udzielonego poręczenia.

„Ubiegając się o poręczenie Agencji, student powinien złożyć w banku wniosek o udzielenie poręczenia wraz z dokumentami określającymi dochody w rodzinie oraz zaświadczeniem z urzędu gminy potwierdzającym zamieszkanie na obszarze wiejskim” — czytamy w komunikacie. Zapewniono w nim też, że wszystkie formalności związane z uzyskaniem poręczenia załatwiane są w bankach współpracujących z Agencją, tj. Banku Polskiej Spółdzielczości lub SGB — Bank. One — działając w imieniu ARiMR — wydają formularze wniosków o udzielenie poręczenia, przyjmują je i rozpatrują, a także zawierają stosowne umowy o udzielenie poręczenia, jak również pobierają od studentów weksel in blanco będący zabezpieczeniem poręczenia.
Dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 10 (325) październik 2017


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB