środa, 19 lutego 2020

Dziękujemy za tegoroczne plony

2017-09-29 08:30:00 (ost. akt: 2017-09-29 09:47:59)
Dożynki Diecezjalne 2017 w Pozezdrzu

Dożynki Diecezjalne 2017 w Pozezdrzu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Za nami pracowity i trudny sezon żniw. Maszyny rolnicze przez ostatnie tygodnie ciężko pracowały, zbierając plony całorocznej pracy rolników. Na zakończenie żniw, w każdej gminie rolnicy i mieszkańcy regionu spotykają się, by wspólnie świętować ten najważniejszy dla rolnika czas w roku.

Żniwa są tym, na co rolnicy ciężko pracują przez cały rok. Po udanych zbiorach tradycyjnie w niemal każdej gminie w Polsce odbywają się dożynki. Nie inaczej jest w naszym regionie. W tym roku odwiedziliśmy kilkanaście imprez, podczas których włodarze, przedsiębiorcy, ale przede wszystkim zwyczajni mieszkańcy gmin, mieli okazję podziękować rolnikom za tegoroczne plony. A po oficjalnych podziękowaniach, zawsze jest czas na odrobinę zabawy. Przy okazji każdych dożynek organizatorzy zadbali, by atrakcji nie brakowało. Były konkursy dla całych rodzin, występy folklorystyczne zespołów muzycznych, a także prawdziwych muzycznych gwiazd. A wszystko to dla naszych rolników. Po to, aby czuli się ważni. Bo przecież bez ludzi pracujących z ziemią nie ma ani przeszłości, ani przyszłości.

Dożynki w gminie Kalinowo, Borzymy


Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo
Fot. Archiwum prywatne
Andrzej Bezdziecki, wójt gminy Kalinowo
Co roku spotykamy się w różnych miejscowościach gminy Kalinowo, tym razem rolnikom dziękujemy w Borzymach. Cieszy mnie, w tym roku goście przybyli do Borzym tak licznie, mimo pogody w kratkę — mówił do zgromadzonych wójt gminy. — Dożynki to okazja do podziękowania rolnikom za ich trud, ciężką pracę i poświęcenie. Ten rok był trudny, ale wyszliśmy z niego obronną ręką.

Program tegorocznych dożynek był bardzo bogaty. Od tradycyjnego konkursu na najlepszy dożynkowy wieniec, przez gry i konkursy dla wszystkich gości, aż po zabawę przy skocznej muzyce. Więcej na http://elk.wm.pl/461068,Mieszkancy-gminy-Kalinowo-swietowali-dozynki.html/

Święto Plonów Gminy Ełk, Nowa Wieś Ełcka


Fot. Archiwum GO
To był wspaniały dzień, idealny na podsumowanie pracy rolników. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia. Podziękowania jednak przede wszystkim należą się rolnikom, którzy w pocie czoła przepracowali cały rok, by móc w końcu zebrać żniwa. Zapewniam, że za rok także spotkamy się na wspaniałych dożynkach gminy Ełk — powiedział Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk.

Dożynki gminy Augustów w Żarnowie


Tadeusz Buksiński, wójt gminy Augustów
Fot. Archiwum prywatne
Tadeusz Buksiński, wójt gminy Augustów
Co prawda chcielibyśmy mieć lepszą pogodę, ale to nie przeszkodziło rolnikom i mieszkańcom w dobrej zabawie. To był trudny rok, tym bardziej gospodarzom należą się szczególne podziękowania i gratulacje. Mam nadzieję, że całoroczny trud opłaci się i w naszej gminie na żadnym stole nie zabraknie chleba. Dziękuję rolnikom i życzę wszystkiego dobrego — dziękował rolnikom Tadeusz Buksiński, wójt gminy Augustów. Praca, którą wykonujecie, zasługuje na podziw i szacunek. Każdego dnia, bez względu na pogodę, samopoczucie i inne okoliczności, wytrwale wykonujecie swoje obowiązki. Z waszego codziennego trudu korzystamy my wszyscy, http://rolniczeabc.pl/460960,Dozynki-to-jeden-z-najpiekniejszych-dni-w-roku.html/ Tegoroczne dożynki organizowane przez gminę Augustów odbyły się 27 sierpnia w Żarnowie Drugim.

Powiat Suwalski i Gmina Raczki świętowały w Dowspudzie


— Muszę powiedzieć, że jestem z tegorocznych dożynek bardzo zadowolony. Pogoda trochę pokrzyżowała nam plany, ale zabawa i tak była przednia, a program był bogaty, było co robić aż do późnego wieczora — relacjonował Andrzej Szymulewski, wójt gminy Raczki. — Chciałbym jeszcze raz podziękować naszym rolnikom za to, ile poświęcenia wkładają codziennie w prowadzenie swoich gospodarstw. Mam nadzieję, że w przyszłym roku plony będą co najmniej tak dobre, jak w tym.Powiatowe dożynki tradycyjnie zorganizowano w pierwszą niedzielę września. Tradycją jest również, że podczas dożynek rozdawane są medale, którymi nagradzani są wyróżniający się rolnicy. Tak też było w tym roku. To z naszej strony sposób na docenienie jakże ważnej i trudnej pracy rolnika. Same dożynki uważam za bardzo udane, zjawili się licznie mieszkańcy gmin i miasta Suwałki — powiedział starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

Dożynki gminno-parafialne w Prostkach


Podczas tegorocznej edycji dożynek gminno-parafialnych mieszkańcy mieli okazję do wspólnej zabawy, wysłuchania zespołów ludowych i podziwiania produktów rzemieślników z naszego regionu.Dożynki powiatu grajewskiego w RajgrodzieRolnicy z powiatu grajewskiego dziękowali za plony i świętowali zakończenie żniw 10 września w Rajgrodzie. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Po mszy uczestnicy przeszli ulicami Rajgrodu do amfiteatru na Górze Zamkowej i tam odbywała się druga częśc uroczystości dożynkowych. Wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy, wyróżniono największych dostawców mleka i rolników.Dożynki Diecezjalne w Pozezdrzu


Romuald Kamiński, Biskup Pomocniczy Ełcki
Fot. Diecezja Ełcka
Romuald Kamiński, Biskup Pomocniczy Ełcki
Diecezjalne Dożynki, pod hasłem „Z Maryją idźmy i głośmy dobroć Boga w darach ziemi” i pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, tradycyjnie już w łączą się ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku odbyły się w piątek 8 września, w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Pozezdrzu, w dekanacie św. Huberta w Węgorzewie.
— Duszpasterstwo Rolników Diecezji Ełckiej, serdecznie zapraszało na dożynki rolników, ich duszpasterzy i wszystkich wiernych, którzy doceniają ciężką pracę na roli, do wspólnej modlitwy, radowania się i zabawy.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB