Czwartek, 22 kwietnia 2021

Ekspert radzi: Jak podnieść skuteczność w zabiegach przedwschodowych?

2017-08-25 13:32:32 (ost. akt: 2017-08-25 13:44:16)
Na glebie przesuszonej krople cieczy opryskowej o dużym napięciu powierzchniowym słabo zwilżają powierzchnię gleby i nie wnikają w strefę kiełkowania chwastów

Na glebie przesuszonej krople cieczy opryskowej o dużym napięciu powierzchniowym słabo zwilżają powierzchnię gleby i nie wnikają w strefę kiełkowania chwastów

Autor zdjęcia: Agromix

Podziel się:

Rolnictwo zrównoważone i wynikające z niego nowe strategie w ochronie roślin, zmierzające do racjonalnego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin, przyczyniły się do poszukiwania rozwiązań proekologicznych.

Zobacz także: Adiuwanty i ich wpływ na działanie środków ochrony roślin Adiuwanty mogą być zawarte już w formie użytkowej środka ochrony roślin jako składniki preparatu handlowego (dodawane w toku produkcji) albo mogą być dodawane do środka ochrony roślin w zbiorniku opryskiwacza (mieszanina zbiornikowa) Skuteczność zabiegów z użyciem środków ochrony roślin uzależniona jest od wielu czynników. Poza właściwym doborem preparatu, jego dawki oraz przebiegiem...
Jedną z metod obniżenia dawek herbicydu, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności działania jest stosowanie substancji modyfikujących efektywność pestycydów, tzw. adiuwantów. Obniżenie dawek herbicydów jest korzystne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ze względów środowiskowych.

Wykorzystując dotychczasową wiedzę oraz poznane właściwości adiuwantów,
które są stosowane w zabiegach nalistnych, można rozszerzyć ich stosowanie o aplikację razem z herbicydami w zabiegach przedwschodowych. Początkowo wykorzystywane adiuwanty stosowane w zabiegach nalistnych nie zawsze sprawdzały się w zabiegach przedwschodowych. Dzięki prowadzonym badaniom na rynku środków ochrony roślin pojawiły się adiuwanty nowej generacji przeznaczone do stosowania z herbicydami doglebowymi.

Przykładem powiązania krajowego przemysłu i nauki w dziedzinie środków ochrony roślin jest dostępny na rynku Atpolan Soil Maxx — nowy adiuwant dedykowany do zabiegów herbicydowych w przedwschodowej ochronie upraw rolniczych.

Skuteczność zabiegów doglebowych bywa często zawodna ze względu na nierównomierne rozmieszczenie i wymywanie herbicydu poza strefę kiełkowania roślin. Powoduje to, że wzrastające chwasty mają ograniczony kontakt z herbicydem, co przyczynia się do spadku skuteczności wykonanego zabiegu. Efekt taki jest szczególnie widoczny, gdy niska wilgotność gleby (gleba przesuszona) uniemożliwia dotarcie herbicydu do kiełkujących chwastów i jego pobranie. Podobnie, w przypadku wystąpienia obfitych opadów, herbicyd zostaje wymyty poza strefę kiełkowania roślin, co uniemożliwia jego działanie.
Adiuwant doglebowy Atpolan Soil Maxx, dzięki odpowiednio dobranej mieszaninie olejów i substancji powierzchniowo-czynnych zapewnia optymalne rozłożenie i zatrzymanie herbicydu w strefie kiełkowania nasion chwastów, ułatwia pobieranie herbicydu przez kiełkujące rośliny oraz znacząco ogranicza przemieszczanie herbicydu w głąb gleby.

Atpolan Soil Maxx może być stosowany ze wszystkimi herbicydami doglebowymi we wszystkich uprawach (pszenica ozima, rzepak ozimy, kukurydza, burak, ziemniak, groch, marchew, itp.). Optymalną dawką adiuwantu jest 0,5 l/ha. Skuteczność łącznej aplikacji adiuwantu z herbicydami została potwierdzona w doświadczeniach polowych. Dodatek adiuwantu do herbicydu doglebowego powodował kilku-, a nawet kilkunastoprocentowy wzrost skuteczności zwalczania dominujących na plantacji chwastów. Efekt ten był szczególnie widoczny w odniesieniu do chwastów średnio wrażliwych.

Wzrost aktywności biologicznej herbicydu stosowanego łącznie z adiuwantem Atpolan Soil Maxx umożliwia ograniczenie dawki wielu herbicydów nawet o 20 proc., bez utraty skuteczności chwastobójczej. Jednak zbyt daleko idąca redukcja dawki herbicydu nie jest wskazana ze względu na możliwość wystąpienia opisanych powyżej czynników ograniczających jego działanie, co nie musi być w pełni zrekompensowane użyciem adiuwantu. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń polowych i laboratoryjnych można stwierdzić, że łączna aplikacja herbicydu z adiuwantem Atpolan Soil Maxx w zabiegu doglebowym umożliwia spowolnienie rozkładu oraz ograniczenia przemieszczania herbicydu w głąb profilu glebowego. Szczególnie ważna jest warstwa powierzchniowa gleby (0-5 cm), gdyż jest to strefa, z której kiełkują rośliny (chwasty) i w pierwszym etapie wzrostu mają możliwość pobierania herbicydu. Dzięki temu wzrasta skuteczność chwastobójcza herbicydu.

Stosowanie adiuwantu doglebowego ma również znaczenie proekologiczne (zmniejszenie ryzyka dla środowiska i zdrowia konsumentów), gdyż ograniczenie przemieszczania herbicydów w glebie zmniejsza prawdopodobieństwo przedostawania się tych substancji do wód powierzchniowych i gruntowych, które stanowią potencjalne źródło wody pitnej.

prof. dr hab. Mariusz Kucharski,
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa
Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 8 (323) sierpień 2017 rPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB