Piątek, 23 kwietnia 2021

Konsultacje i porady bezpośrednio na polu. Panorama Pól na stałe zagościła w Bałcynach

2017-07-12 11:10:12 (ost. akt: 2017-07-12 11:17:06)
Podczas Panoramy Pól w Bałcynach dr Marta Damszel, fitopatolog z UWM w Olsztynie, przedstawiała rolnikom jak rozpoznawać choroby zbóż i jak im zapobiegać

Podczas Panoramy Pól w Bałcynach dr Marta Damszel, fitopatolog z UWM w Olsztynie, przedstawiała rolnikom jak rozpoznawać choroby zbóż i jak im zapobiegać

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

20 czerwca, ponad 100 rolników z trzech województw — warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części mazowieckiego — uczestniczyło w dorocznym już spotkaniu Panorama Pól Timac Agro. Spotkania cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Poletka doświadczalne zlokalizowane są w Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Bałcyny” w miejscowości Lipowo w powiecie ostródzkim, w woj. warmińsko-mazurskim.

„Najlepsza pozycja startowa” to hasło tegorocznej Panoramy Pól Timac Agro. Zapytaliśmy rolników z czym kojarzy się start w uprawie? Większość odpowiadała podobnie. Start to odpowiednio dobrany materiał siewny, prawidłowe przygotowanie gleby, uregulowany odczyn, odpowiednie nawożenie, dobrze wykształcony system korzeniowy i coś na co nie mamy wpływu, czyli pogoda.

Najpierw sprawdź co siejesz


Dr Marta Damszel fitopatolog, potwierdziła, że trzeba być czujnym od samego początku, czyli już od momentu kiedy mamy ziarniak. Po pierwsze trzeba się przyjrzeć jak on został wykształcony. Jeżeli widać jakiekolwiek zniekształcenia ziarniaka, zmiany zabarwienia, czasem nawet różową barwę grzybni, to taki materiał raczej powinniśmy eliminować. Należy pamiętać o tym, że ten ziarniak słaby na starcie będzie jeszcze bombardowany tym co mamy w glebie. I tylko warunki pogodowe i po części dobór odmiany będą decydowały o tym, czy trafimy na Fusarium, zgorzel siewek, puste place na polu, czy inne patogeny, ale na coś z pewnością trafimy.

Doradcy agrotechniczni Timac Agro Polska podczas lustracji pól zaprezentowali i szczegółowo omówili technologie nawożenia z wykorzystaniem produktów oferowanych przez firmę. Prezentowane były kombinacje nawożenia z wykorzystaniem nawozów stałych i płynnych. Rolnicy aktywnie uczestniczyli w prezentacji i już od samego początku było wiele pytań, na które przedstawiciele firmy na bieżąco odpowiadali. Uczestnicy Panoramy Pól podkreślali, że cenią sobie taką formę konsultacji i porad bezpośrednio na polu z możliwością pokazania problemu, niedoboru, czy szczegółowego omówienia nawożenia i ochrony.

Ważny odczyn gleby


Specjalista od odżywiania roślin prezentując poszczególne nawozy, wspomniał o kolejnym ważnym aspekcie, który wymienili rolnicy, czyli uregulowanym odczynie pH gleby, który zapewnia dostępność składników i umożliwia ich prawidłowe wykorzystanie przez rośliny.


Nie możemy zapominać o tym, że wapń jest składnikiem budulcowym ścian komórkowych i związków pektynowych, usztywnia roślinę i czyni ją bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na większą zdrowotność roślin. Nawozy doglebowe oferowane przez gospodarza spotkania w większości zawierają w swym składzie łatwo przyswajalny wapń tzw. mezocalc. Występuje on w postaci wysoko reaktywnego węglanu wapnia, reguluje pH i dzięki temu rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe w obrębie systemu korzeniowego.
Wielokrotnie podczas zwiedzania pól przypominano, że należy zadbać o wytworzenie przez roślinę głębokiego i rozbudowanego systemu korzeniowego. Taki system korzeniowy umożliwia sprawniejsze pobieranie składników pokarmowych z gleby, a co za tym idzie lepsze odżywienie rośliny szczególnie w fazach początkowych, ponadto głęboki system korzeniowy zapewnia lepszy dostęp do wody.

Orka, czy uproszczenia?


Na poletkach doświadczalnych czekał na rolników gość specjalny prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, ekspert w dziedzinie uprawy rzepaku. Rolnicy przyjeżdżający regularnie na spotkania w Bałcynach mają już gotowe pytania do prof. dr hab. Krzysztofa Jankowskiego z UWM w Olsztynie. I zawsze starają się uzyskać maksymalnie dużo praktycznych informacji o uprawie rzepaku. Pierwsze i najważniejsze pytanie, które zadali uczestnicy to: orać, czy stosować uproszczenia? Profesor podkreślił, że wszystko zależy od tego jaki ma się do dyspozycji park maszynowy i jak rolnik chce uprawę rzepaku prowadzić. Jest jednak jeden warunek, którego trzeba przestrzegać: nie można uprawy bezpłużnej spłycać. Jak z pługiem to pług nie płytko, tylko orzemy porządnie na 20-22 cm, jak bez pługa, czyli robimy to agregatem uprawowo-siewnym to pracujące części agregatu też mają działać na głębokości 20-22 cm. Także jeden i drugi sposób jest równorzędny i dobry. W niektórych warunkach lepszy jest jeden w innych drugi sposób, to zależy przede wszystkim od zwięzłości gleby, ale na pewno nie spłycamy uprawy.

Nowość tolerancyjna na susze


Przedstawiciel firmy Maisadour Polska Tomasz Marciniak, zaprezentował kukurydzę na ziarno Maisadour MAS 15T. Jest to nowość o dobrze sprawdzającym się w województwie warmińsko-mazurskim FAO 230. Jest to odmiana średnio wysoka o dużej tolerancji na susze, doskonale buduje plon nawet kiedy brakuje wody. Kukurydza została wysiana 10 maja br., norma siewu to 90 tys. nasion/ha, przedplonem była pszenica ozima.

Product Menager Bartłomiej Anioła przekonywał, że w przypadku kukurydzy efektywnymi i uzasadnionymi zabiegami dolistnymi są zabiegi wykonywane w ostatnim momencie, kiedy możemy jeszcze w kukurydze wjechać sprzętem. Na demonstracyjnym poletku zastosowano tydzień przed pokazami Fertileader Axis nawóz płynny przeznaczony do stosowania dokładnie w tej fazie ponieważ dostarcza składników pokarmowych, które na tym etapie są najważniejsze, czyli fosforu, cynku i manganu, poza tym zabezpiecza kukurydzę przed stresem.

W nawożeniu wszystkich roślin ogromną rolę odgrywa nawożenie dolistne, najlepiej połączone z biostymulacją roślin, aby jak najbardziej pomóc w regeneracji oraz maksymalnie wykorzystać potencjał roślin w trakcie ich wegetacji. Możemy skorzystać z nawozów dolistnych pobieranych i wchłanianych tylko przez zielone części roślin oraz takich, które działają również na glebę. Na polach często możemy zaobserwować, że rośliny opryskane nawozami płynnymi są w zdecydowanie lepszej kondycji.

Pokazy polowe zakończyły się wspólnym grillowaniem, podczas którego toczyły się jeszcze dyskusje. Konkursy i zawody sprawnościowe przyciągnęły wielu chętnych, mimo bardzo zmiennej pogody, bo od upału i piekącego słońca, poprzez burze i ulewny deszcz wszystkiego doświadczyliśmy na Panoramie Pól Timac Agro 2017.

dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 7 (322) lipiec 2017 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB