20 czerwca, ponad 100 rolników z trzech województw — warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części mazowieckiego — uczestniczyło w dorocznym już spotkaniu Panorama Pól Timac Agro. Spotkania cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Poletka doświadczalne zlokalizowane są w Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Bałcyny” w miejscowości Lipowo w powiecie ostródzkim, w woj. warmińsko-mazurskim.
Najpierw sprawdź co siejesz
Dr Marta Damszel fitopatolog, potwierdziła, że trzeba być czujnym od samego początku, czyli już od momentu kiedy mamy ziarniak. Po pierwsze trzeba się przyjrzeć jak on został wykształcony. Jeżeli widać jakiekolwiek zniekształcenia ziarniaka, zmiany zabarwienia, czasem nawet różową barwę grzybni, to taki materiał raczej powinniśmy eliminować. Należy pamiętać o tym, że ten ziarniak słaby na starcie będzie jeszcze bombardowany tym co mamy w glebie. I tylko warunki pogodowe i po części dobór odmiany będą decydowały o tym, czy trafimy na Fusarium, zgorzel siewek, puste place na polu, czy inne patogeny, ale na coś z pewnością trafimy.
Ważny odczyn gleby
Specjalista od odżywiania roślin prezentując poszczególne nawozy, wspomniał o kolejnym ważnym aspekcie, który wymienili rolnicy, czyli uregulowanym odczynie pH gleby, który zapewnia dostępność składników i umożliwia ich prawidłowe wykorzystanie przez rośliny.
Wielokrotnie podczas zwiedzania pól przypominano, że należy zadbać o wytworzenie przez roślinę głębokiego i rozbudowanego systemu korzeniowego. Taki system korzeniowy umożliwia sprawniejsze pobieranie składników pokarmowych z gleby, a co za tym idzie lepsze odżywienie rośliny szczególnie w fazach początkowych, ponadto głęboki system korzeniowy zapewnia lepszy dostęp do wody.
Orka, czy uproszczenia?
Na poletkach doświadczalnych czekał na rolników gość specjalny prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, ekspert w dziedzinie uprawy rzepaku. Rolnicy przyjeżdżający regularnie na spotkania w Bałcynach mają już gotowe pytania do prof. dr hab. Krzysztofa Jankowskiego z UWM w Olsztynie. I zawsze starają się uzyskać maksymalnie dużo praktycznych informacji o uprawie rzepaku. Pierwsze i najważniejsze pytanie, które zadali uczestnicy to: orać, czy stosować uproszczenia? Profesor podkreślił, że wszystko zależy od tego jaki ma się do dyspozycji park maszynowy i jak rolnik chce uprawę rzepaku prowadzić. Jest jednak jeden warunek, którego trzeba przestrzegać: nie można uprawy bezpłużnej spłycać. Jak z pługiem to pług nie płytko, tylko orzemy porządnie na 20-22 cm, jak bez pługa, czyli robimy to agregatem uprawowo-siewnym to pracujące części agregatu też mają działać na głębokości 20-22 cm. Także jeden i drugi sposób jest równorzędny i dobry. W niektórych warunkach lepszy jest jeden w innych drugi sposób, to zależy przede wszystkim od zwięzłości gleby, ale na pewno nie spłycamy uprawy.
Nowość tolerancyjna na susze
Przedstawiciel firmy Maisadour Polska Tomasz Marciniak, zaprezentował kukurydzę na ziarno Maisadour MAS 15T. Jest to nowość o dobrze sprawdzającym się w województwie warmińsko-mazurskim FAO 230. Jest to odmiana średnio wysoka o dużej tolerancji na susze, doskonale buduje plon nawet kiedy brakuje wody. Kukurydza została wysiana 10 maja br., norma siewu to 90 tys. nasion/ha, przedplonem była pszenica ozima.
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez