Wtorek, 11 maja 2021

Weryfikacja jakości i skuteczności środków ochrony roślin. Dni Pola w Orłowie

2017-07-07 09:01:57 (ost. akt: 2017-07-07 09:10:18)
Warsztaty polowe, podczas których eksperci zaprezentowali rozwiązania herbicydowe stosowane w uprawach pszenicy ozimej, rzepaku oraz kukurydzy

Warsztaty polowe, podczas których eksperci zaprezentowali rozwiązania herbicydowe stosowane w uprawach pszenicy ozimej, rzepaku oraz kukurydzy

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

29 czerwca w Orłowie koło Nowego Dworu Gdańskiego odbyły się pierwsze tegoroczne Dni Pola Ciech Sarzyna. Największy polski producent środków ochrony roślin zaprezentował klientom, dystrybutorom oraz przedstawicielom mediów z branży rolniczej uprawy zbóż, rzepaku i kukurydzy, na których zastosowano produkty z portfolio spółki.

W roku 2017 Ciech Sarzyna S.A. ma powody do świętowania, ponieważ obchodzi swoje 80-lecie i jak podkreśla Mariusz Grelewicz, prezes zarządu firma nie boi się weryfikacji jakości i skuteczności środków ochrony roślin. — Ciągłe doskonalenie technologii wytwarzania daje nam przewagę nad konkurencją i pozwala od lat utrzymywać pozycję lidera wśród polskich producentów środków ochrony roślin — dodaje Grelewicz.

Z chwilą pojawienia się pierwszych objawów


Głównym punktem wydarzenia były warsztaty polowe, podczas których eksperci zaprezentowali rozwiązania herbicydowe stosowane w uprawach pszenicy ozimej oraz kukurydzy. Na poletkach też sprawdziliśmy między innymi skuteczność środka grzybobójczego Tarcza Łan Extra 250 EW w uprawie rzepaku. Jest to produkt w formie płynu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego, z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby w uprawie rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Co ważne w rzepaku działa również jako regulator wzrostu. Stosowany jesienią poprawia przezimowanie, natomiast stosowany wiosną ułatwia zbiór i poprawia jakość nasion.

Sebastian Kostrubała, kierownik działu marketingu przybliżył przybyłym gościom historię firmy. Przypomniał, że produkt numer jeden w kategorii herbicydów, czyli Chwastox został wprowadzony do sprzedaży już w 1962 roku. Oczywiście te produkty zupełnie inaczej teraz wyglądają. W firmie jest nowa instalacja do formulacji i teraz preparaty mają trochę inne parametry niż te pierwsze w momencie wprowadzenia na rynek, ale jedno nie zmieniło się — marka.


Rodzina Chwastox cały czas powiększa się i w tym roku do rodziny dołączy jeszcze jeden członek — Chwastox Complex 260 EW — przeznaczony do zwalczania najważniejszych chwastów w pszenicy ozimej. Połączenie trzech substancji aktywnych daje wysoką skuteczność i szerokie spektrum zwalczania najbardziej uciążliwych gatunków chwastów w uprawie zbóż, między innymi: przytulii czepnej, chabra bławatka, maku polnego, komosy białej, czy też powoju polnego. Efekty widoczne są już po 3 dniach od wykonania zabiegu. Kolejną zaletą jest szeroki zakres faz stosowania produktu oraz brak ograniczeń w doborze upraw następczych.

Połączenia z produktami innych producentów


Rolników szczególnie zainteresowało porównywanie wielu kombinacji ochrony kukurydzy za pomocą środków organizatora spotkania, w połączeniu z produktami innych producentów. Ekspert oprowadził po poletkach i szczegółowo omówił opcje lepsze, gorsze, bardziej ekonomiczne. Dla porównania efektów zastosowanych środków zostawione zostało poletko kontrolne, bez żadnych środków. Rolnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z odchwaszczania kukurydzy.

Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia byli Anna i Grzegorz Bardowscy, uczestnicy popularnego programu „Rolnik Szuka Żony 2”, którzy są twarzą tegorocznej kampanii. Państwo Bardowscy byli do dyspozycji uczestników przez całą imprezę, poza pytaniami o rolnictwo, były wspólne zdjęcia i autografy. Część konkursów przygotowanych dla uczestników Dni Pola prowadził pan Grzegorz z żoną. Imprezę zakończył wspólny piknik.
mkr

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 7 (322) lipiec 2017 r.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB