Wtorek, 20 kwietnia 2021

Modernizacja gospodarstw rolnych - nabór wniosków do 28 lipca

2017-06-16 19:22:47 (ost. akt: 2017-07-20 13:26:51)
Według rozporządzenia, rolnicy otrzymają dofinansowanie 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych na realizację danej inwestycji

Według rozporządzenia, rolnicy otrzymają dofinansowanie 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych na realizację danej inwestycji

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Nabór wniosków o przyznanie pomocy odbędzie się w najbliższym czasie, bo od 29 czerwca do 28 lipca 2017 r. Rolnicy mają kolejną szanse na uzyskanie dofinansowania na rozwój produkcji zwierzęcej prowadzonej w swoim gospodarstwie.

W kolejnym naborze wniosków, prowadzonym w ramach PROW 2014-2020, na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie pod warunkiem spełnienia określonych wymagań, w tym wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO).
Inwestycje objęte współfinansowaniem muszą być związane z:

— rozwojem produkcji prosiąt (obszar A) — wsparcie do 900 tys. zł;
— rozwojem produkcji mleka krowiego (obszar B) — wsparcie do 500 tys. zł;
— rozwojem produkcji bydła mięsnego (obszar C) — wsparcie do 500 tys. zł.

Wielkość ekonomiczna — to ważny wymóg


Każdy obszar ww. operacji ma ściśle określony przedział wielkości ekonomicznej, która jest wyliczana na podstawie upraw w plonie głównym, do których rolnik złożył dopłaty oraz do stanu średniorocznego produkcji zwierzęcej w gospodarstwie.

Wielkość SO w poszczególnych obszarach to:

— obszar A — od 10 000 do 250 000 euro,
— obszar B, C — od 10 000 do 200 000 euro,

Na co można uzyskać dofinansowanie?


Wg rozporządzenia, rolnicy otrzymają dofinansowanie 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych na realizację danej inwestycji. Wyjątkiem od reguły jest zwrot 60 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych dla inwestycji realizowanych przez młodego rolnika (rolnik, który prowadzi gospodarstwo nie dłużej niż 5 lat i nie ma ukończonych 40 lat) oraz osób wspólnie składających wniosek o przyznanie pomocy.

https://m.wm.pl/2016/03/orig/0000095593-mp-otbr-6928v2-297918.jpg

Do kosztów kwalifikowalnych w obszarze A, B, C można zaliczyć:

— budowę lub modernizację budynków inwentarskich, wraz z ich wyposażeniem,
— adaptację istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie,
— budowę lub modernizację magazynów paszowych dla zwierząt wskazanych w tych obszarach,
— wyposażenie pastwisk lub wybiegów dla zwierząt(koszty grodzenia lub wiat),
— zakup i instalację urządzeń, które służą ochronie środowiska: składowanie odchodów i odpadów zwierzęcych, mycie lub czyszczenie sprzętu, oczyszczania ścieków pow. z prowadzonej działalności rolniczej lub urządzeń, które poprawiają warunki utrzymania zwierząt.

W obszarach A, B, C nie ma możliwości zakupu maszyn. Rolnik może zakupić maszyny tylko w obszarze D, do którego nie planuje się naboru wniosków w 2017 roku.

Wnioski muszą spełniać wiele kryteriów i uzyskać min. 4 punkty podczas oceny przez Oddziały Regionalne ARiMR.

Zasady konkurencyjności podczas realizowania inwestycji


Najbardziej istotną kwestią jest sprawa przestrzegania przez rolnika zasad konkurencyjności wyboru wykonawców prowadzących prace budowlane przy budynkach inwentarskich. Zgodnie z przepisami beneficjenci działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” powinni dokonać wyboru wykonawców usług budowlanych w oparciu o kryteria, które sami ustalą (jednym z nich musi być cena), spośród ofert, które do nich spłyną w wyniku umieszczenia ogłoszenia na portalu internetowym prowadzonym przez ARiMR http://portalogloszen.arimr.gov.pl/. Brak zastosowania się do tych zasad grozi surowymi sankcjami.

WMODR z siedzibą w Olsztynie świadczy kompleksowe usługi w zakresie doradztwa rolniczego, sporządzania wniosków o pomoc i przygotowania dokumentacji dotyczącej konkurencyjności. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej http://w-modr.pl/ oraz w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego.

Oprac.: mgr inż. Natalia Kołodziejczyk, W-MODR z siedziba w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB