Niedziela, 17 stycznia 2021

Zielone światło dla rolniczych spółdzielni

2017-04-17 09:55:21 (ost. akt: 2017-04-17 18:53:27)
Spółdzielnia rolników będzie dobrowolnym zrzeszeniem, spółdzielnie będzie mogło założyć co najmniej 10 osób

Spółdzielnia rolników będzie dobrowolnym zrzeszeniem, spółdzielnie będzie mogło założyć co najmniej 10 osób

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Będą przepisy zachęcające do powoływania spółdzielni rolników i ich związków. Krajowe władze chcę w ten sposób stworzyć lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia gospodarstw

Przedłożony przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela projekt ustawy o spółdzielniach rolników, rząd przyjął 28 lutego. W marcu trafił on do Sejmu, a od 5 kwietnia pochylają się nad nim posłowie z komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Lepsze efekty ekonomiczne


To milowe kroki, bo rolnicza spółdzielczość w Polsce w porównaniu do krajów zachodniej Europy wyraźnie kuleje. Tam taka forma zrzeszania się jest popularna i daje efekty w postaci powiększania dochodów rolników w myśl zasady „duży może więcej”. Zresztą resort rolnictwa nie ukrywa, iż przy tworzeniu przepisów dotyczących spółdzielni korzystał z doświadczeń krajów, gdzie funkcjonują one najlepiej — m.in. Danii i Francji.

„Forma organizacji, jaką jest spółdzielnia sprzyja dostosowaniu produkcji do potrzeb klientów, zdobywaniu nowych rynków zbytu i obniżaniu kosztów produkcji, a w efekcie osiąganiu lepszych efektów ekonomicznych w rolnictwie oraz służy poprawie gospodarowania na obszarach wiejskich. Rolnikom zrzeszonym w spółdzielniach łatwiej sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej.

Dzięki nowym przepisom spółdzielnie rolników będą miały silniejszą pozycję negocjacyjną wobec odbiorców ich produktów, co ma szczególne znaczenie w sytuacji dużej presji na obniżanie cen” — można przeczytać w rządowym uzasadnieniu dla nowych przepisów.

Jak zapisano w projekcie ustawy, spółdzielnia rolników będzie dobrowolnym zrzeszeniem osób:

— fizycznych lub prawnych, prowadzących gospodarstwo rolne lub działalność rolniczą dotyczącą działów specjalnych produkcji rolnej, będących producentami produktów rolnych lub grup tych produktów albo prowadzących chów lub hodowlę ryb,

— osób fizycznych lub prawnych niebędących rolnikami, zajmujących się przechowywaniem, magazynowaniem, sortowaniem, pakowaniem lub przetwarzaniem produktów rolnych lub grup tych produktów bądź ryb.

Spółdzielnie będzie mogło założyć co najmniej 10 osób. Tylko rolnicy będą mogli zasiadać w składzie rady nadzorczej takiego tworu.

Zajmie się organizacja sprzedaży


„Spółdzielnia rolników będzie prowadzić wspólną działalność gospodarczą w interesie swoich członków. Chodzi o planowanie przez rolników ich produkcji rolnej oraz dostosowywanie jej do warunków rynkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ilości i jakości. Spółdzielnia będzie też zajmować się koncentracją podaży produkcji swoich uczestników oraz organizowaniem sprzedaży ich produktów. Jej zadaniem będzie także koncentracja popytu na środki do produkcji i organizowanie ich zakupu” — napisano w uzasadnieniu.

Projekt ustawy zawiera oczywiście wiele szczegółowych regulacji dotyczących m.in. zasad gospodarowania w spółdzielniach i ich finansów (będą mogły liczyć na zwolnienia od podatków).

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (319) kwiecień 2017 r


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB