środa, 12 maja 2021

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe - bobik i łubin wąskolistny

2017-03-07 10:58:17 (ost. akt: 2017-03-07 11:07:32)
W Krajowym Rejestrze grupę o samokończącym typie wzrostu tworzą obecnie trzy odmiany łubiny wąskolistnego

W Krajowym Rejestrze grupę o samokończącym typie wzrostu tworzą obecnie trzy odmiany łubiny wąskolistnego

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Rośliny bobowate grubonasienne są źródłem wysokobiałkowej paszy, a także bogatym w składniki odżywcze pożywieniem dla ludzi. Ponadto, spełniają znaczącą rolę w zwiększaniu produkcyjności gleb poprzez poprawę ich struktury i bilansu azotu oraz wzbogacanie w substancje organiczne.

Rośliny bobowate są bardzo dobrym przedplonem dla zbóż, roślin okopowych i przemysłowych. O wysokości uzyskiwanych plonów roślin bobowatych decydują w dużej mierze czynniki agrotechniczne, warunki środowiskowe oraz właściwości odmian. Istotnym czynnikiem zwiększającym ilość i jakość plonu jest postęp hodowlany.

11 odmian bobiku


Wśród najbardziej wartościowych gatunków roślin bobowatych na szczególną uwagę zasługują bobik i łubin wąskolistny. W roku 2016 Krajowy Rejestr (KR) zawierał 11 odmian, które podzielono na trzy grupy różniące się cechami morfologicznymi i użytkowymi.


W badaniach PDO są obecnie odmiany o niesamokończącym typie wzrostu i niskiej zawartości tanin, o niesamokończącym typie wzrostu i znacznej zawartości związków antyodżywczych oraz tylko jedna odmiana samokończąca o znacznej zawartości tanin. Pomimo bardzo cennej cechy jaką jest samokończenie wegetacji, liczba odmian tego typu w ostatnich latach uległa zmniejszeniu. Wynika to ze znacznie mniejszego potencjału plonowania i większej podatności na choroby występujące w tym gatunku. Choć uprawa bobiku z powodu jego dużych wymagań siedliskowych będzie zawsze ograniczona, to jest szansa, że na polach będzie pojawiać się on coraz częściej.

24 odmiany łubinu wąskolistnego


Łubin wąskolistny jest gatunkiem o małych wymaganiach glebowo-wilgotnościowych, odpowiednim na gleby średnie i dość lekkie. 24 odmiany znajdujące się aktualnie w KR, różnią się cechami morfologicznymi (typem wzrostu, barwą kwiatów, nasion i liści), a także ważnymi cechami użytkowymi (zawartością alkaloidów, tłuszczu, włókna oraz białka ogólnego).

Grupę o samokończącym typie wzrostu tworzą obecnie trzy odmiany. Pomimo mniejszego potencjału plonowania ich podstawową zaletą jest wczesne i równomierne dojrzewanie, większa odporność na wyleganie oraz mały udział roślin zielonych przed zbiorem.


Nowe odmiany w grupie o niesamokończącym typie wzrostu również wykazują mniejszą skłonność do pękania strąków i osypywania nasion, cechują się lepszą równomiernością dojrzewania, wyższą zdrowotnością, znaczną poprawą potencjału plonowania i wielu cech jakościowych nasion. W grupie odmian o niesamokończącym typie wzrostu występują trzy odmiany o wysokiej zawartości alkaloidów, ich nasiona są przydatne do zasiewów poplonowych.

Jadwiga Nowicka, Centralny Ośrodek Badawczy Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian we Wrócikowie
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (317) 8 lutego 2017 r

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB