Podatek od towarów i usług powszechnie nazywany podatkiem VAT w całości przekazywany jest do budżetu państwa i stanowi najważniejsze źródło finansowania budżetu. Szczegółowe zasady funkcjonowania tego podatku określa ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Rolnicy mają do wyboru rozliczenie z podatku VAT miesięczne oraz kwartalne. Sposób rozliczenia należy zadeklarować podczas rejestracji do VAT. Deklaracje miesięczne VAT-7 lub kwartalne VAT-7K należy złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia następującego po okresie rozliczeniowym. Stawki podatku VAT, które przysługują rolnikowi do odliczenia są bardzo zróżnicowane: od 5 do 23 proc. Zyski z przejścia na zasady ogólne są większe u rolników, którzy prężnie działają w swoich gospodarstwach, tzn. ciągle je rozwijają. Największe zwroty podatku VAT rolnicy osiągają od inwestycji. Niezależnie czy zakupują sprzęt, maszyny czy budują lub remontują budynki w swoim gospodarstwie rolnym, mogą odliczyć 23 proc. od kwoty zakupu. Duże zwroty podatku VAT poza inwestycjami rolnicy osiągają od zakupu paliwa rolniczego oraz części, remontów i serwisu maszyn. Rolnicy utrzymujący ciągle swoje maszyny w bardzo dobrym stanie technicznym i intensywnie je eksploatujący, mogą zyskać na przejściu na VAT.
mgr inż. Małgorzata Gąska, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez