Wtorek, 11 maja 2021

Podatek VAT w rolnictwie

2017-01-19 21:06:15 (ost. akt: 2017-01-20 09:13:21)
Zanim rolnik zdecyduje się zmienić sposób rozliczania podatku VAT z ryczałtowego na zasady ogólne powinien przeanalizować wszystkie wpływy i wydatki gospodarstwa rolnego za ostatni rok

Zanim rolnik zdecyduje się zmienić sposób rozliczania podatku VAT z ryczałtowego na zasady ogólne powinien przeanalizować wszystkie wpływy i wydatki gospodarstwa rolnego za ostatni rok

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Podatek od towarów i usług powszechnie nazywany podatkiem VAT w całości przekazywany jest do budżetu państwa i stanowi najważniejsze źródło finansowania budżetu. Szczegółowe zasady funkcjonowania tego podatku określa ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Zanim rolnik zdecyduje się zmienić sposób rozliczania podatku VAT z ryczałtowego na zasady ogólne powinien przeanalizować wszystkie wpływy i wydatki gospodarstwa rolnego za ostatni rok. Ze względu na specyficzną sytuację w rolnictwie („praca pod chmurką”), dla lepszego obrazu sytuacji gospodarstwa, najlepiej byłoby przeanalizować sytuację gospodarstwa za minimum 2 lata. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego posiada kalkulator do dokonania symulacji przejścia na rozliczanie VAT-u z ryczałtu na zasady ogólne.

Aby stać się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług należy złożyć druk rejestracyjny tzw. VAT-R, w odpowiednim w zależności od adresu zamieszkania rolnika Urzędzie Skarbowym. Rezygnacja z rozliczania się z podatku VAT może nastąpić nie wcześniej niż po 3 latach, jednak są pewne odstępstwa.

https://m.wm.pl/2016/03/orig/0000095593-mp-otbr-6928v2-297918.jpg


Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Rolnicy mają do wyboru rozliczenie z podatku VAT miesięczne oraz kwartalne. Sposób rozliczenia należy zadeklarować podczas rejestracji do VAT. Deklaracje miesięczne VAT-7 lub kwartalne VAT-7K należy złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia następującego po okresie rozliczeniowym. Stawki podatku VAT, które przysługują rolnikowi do odliczenia są bardzo zróżnicowane: od 5 do 23 proc. Zyski z przejścia na zasady ogólne są większe u rolników, którzy prężnie działają w swoich gospodarstwach, tzn. ciągle je rozwijają. Największe zwroty podatku VAT rolnicy osiągają od inwestycji. Niezależnie czy zakupują sprzęt, maszyny czy budują lub remontują budynki w swoim gospodarstwie rolnym, mogą odliczyć 23 proc. od kwoty zakupu. Duże zwroty podatku VAT poza inwestycjami rolnicy osiągają od zakupu paliwa rolniczego oraz części, remontów i serwisu maszyn. Rolnicy utrzymujący ciągle swoje maszyny w bardzo dobrym stanie technicznym i intensywnie je eksploatujący, mogą zyskać na przejściu na VAT.

Ponadto w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 rolnicy korzystający z działań inwestycyjnych, jeżeli będą czynnymi podatnikami VAT, będą mogli go odzyskać. Zwrot dotacji w przypadku działań inwestycyjnych obejmuje jedynie koszty netto, czyli VAT nie jest kosztem kwalifikowalnym. W momencie posiadania statutu rolnika ryczałtowego właściciel gospodarstwa ponosi koszt podatku VAT we własnym zakresie.

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie w swoich usługach posiada usługę rozliczania podatku VAT w gospodarstwie rolnym. Wszelkich informacji można zasięgnąć pod nr. tel. (89) 535 76 84 w. 50 lub 43.
mgr inż. Małgorzata Gąska, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (316) 18 stycznia 2017 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB