Wtorek, 20 kwietnia 2021

Kolejne 3 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8

2017-01-09 15:13:27 (ost. akt: 2017-01-09 15:42:35)
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

9 stycznia Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych trzech ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. W sumie odnotowano i potwierdzono już 28 ognisk.

26 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w miejscowości Krzywaczka, w gminie Sułkowice w powiecie myślenickim w województwie małopolskim. Istnienie nowego ogniska potwierdzono na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 5 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.
W gospodarstwie utrzymywano łącznie 286 sztuk drobiu i innych ptaków, w tym między innymi: kury, indyki, strusie, pawie i gołębie.

27 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 jest kolejnym ogniskiem zlokalizowanym w województwie lubuskim. Wyznaczono je w gospodarstwie utrzymującym ponad 28 tys. sztuk drobiu, a dokładnie indyków. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Przytoczna w gminie Przytoczna w powiecie międzyrzeckim.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach 24 i 25 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono również w województwie lubuskim i również dotyczyły one indyków. Gospodarstwa utrzymywały odpowiednio 10 105 sztuk i 32 697 sztuk.

28 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 34 sztuki drobiu - kury nioski położonym w miejscowości Włochy w gminie Domaszowice w powiecie namysłowskim w województwie opolskim na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 7 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB