Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

400 zł na hektar, pomoc klęskowa - nowy nabór wniosków do 5 grudnia

2016-11-29 12:34:49 (ost. akt: 2016-11-29 13:10:52)
O pomoc mogą ubiegać się poszkodowani  producenci  rolni u których w wyniku tegorocznej suszy, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego lub ujemnych skutków przezimowania wystąpiły znaczne straty w produkcji

O pomoc mogą ubiegać się poszkodowani producenci rolni u których w wyniku tegorocznej suszy, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego lub ujemnych skutków przezimowania wystąpiły znaczne straty w produkcji

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że od 29 listopada do dnia 5 grudnia 2016 r. producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

Wnioski należy złożyć do biura powiatowego ARiMR właściwego dla miejsca zamieszkania producenta. Należy pamiętać, że do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę.

O pomoc mogą ubiegać się poszkodowani producenci rolni u których w wyniku tegorocznej suszy, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego lub ujemnych skutków przezimowania wystąpiły następujące zdarzenia:

– szkody w danej uprawie wynoszą od 50 proc. do 70 proc. lub
– szkody powstały na powierzchni co najmniej 50 proc. i nie większej niż 70 proc. upraw w szklarniach i tunelach foliowych.

Stawka powyższej pomocy wynosi 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, 1 ha upraw w szklarniach i tunelach foliowych.

Na ten rodzaj pomocy przeznaczono 100 mln zł, jeżeli ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków złożonych o pomoc przekroczy tę kwotę, wówczas do wyliczenia wysokości pomocy stosowany będzie współczynnik korygujący, który stanowić będzie iloraz kwoty 100 mln zł i kwoty wynikającej ze złożonych wniosków.  

Kwota pomocy podlega pomniejszeniu o 50 proc. dla rolników nie posiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Formularz wniosku dostępny na stronach internetowych ARiMR.

mkr

Źródło: ARiMR

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB