Czwartek, 24 czerwca 2021

Coraz większe zainteresowanie bydłem mięsnym

2016-10-28 12:53:06 (ost. akt: 2016-10-28 21:45:31)
Seminarium "System QMP, profesjonalne doradztwo szansą zwiększenia dochodowości i produkcji bydła opasowego"   odbyło się 25 października w WMODR w Olsztynie

Seminarium "System QMP, profesjonalne doradztwo szansą zwiększenia dochodowości i produkcji bydła opasowego" odbyło się 25 października w WMODR w Olsztynie

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Brak stabilizacji na rynku mleka, szczególnie w gospodarstwach posiadających mniejsze stada oraz trudna sytuacja u producentów trzody chlewnej spowodowały, że zdecydowanie wzrosło zainteresowanie chowem bydła mięsnego. Ceny wołowiny w ostatnim czasie utrzymują się na stałym poziomie, choć w Polsce, wciąż są one o około 20 proc. niższe w porównaniu do średniej w Unii Europejskiej.

Bruksela również wychodzi naprzeciw producentom wołowiny i będzie ją promować na świecie. Phil Hogan, unijny komisarz do spraw rolnictwa zapowiedział, że Komisja Europejska przeznaczy w przyszłym roku 4 miliony euro na promocję sprzedaży mięsa wołowego na rynkach trzecich.

Nasz kraj ma ogromny potencjał w zakresie produkcji bydła mięsnego, poza wyspecjalizowanymi gospodarstwami zajmującymi się tylko takim bydłem, wiele jest gospodarstw, w których produkcja żywca wołowego jest dodatkowym źródłem dochodu.

Wyprodukować i dobrze sprzedać


Duże rozdrobnienie gospodarstw w naszym kraju, bez wątpienia wpływa na ceną jaką otrzymuje rolnik za wyprodukowany surowiec i nie chodzi tu tylko o wołowinę. Rolnik taki musi korzystać z pomocy pośredników, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie jego dochodu.
Większy dochód ze sprzedaży żywca wołowego osiągają rolnicy zrzeszający się w grupy producenckie. Omijają pośredników, mają większe ilości żywca, więc indywidualnie negocjują najkorzystniejszą dla grupy cenę. Poza tym wspierają się wzajemnie, wymieniają doświadczeniami.

Kolejnym sposobem na zwiększenie przychodów ze sprzedaży jest przystąpienie do produkcji zgodnie z systemem jakości. W Polsce jedynym certyfikatem dotyczącym produkcji żywca wołowego uznawanym przez władze państwowe, resort rolnictwa, a także Komisję Europejską jest system QMP.


Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, które zarządza powyższym systemem, przede wszystkim od samego początku wspiera działanie hodowców i wspólnie pracują nad uzyskaniem wysokiej jakości produktu za sprzedaż którego otrzymają wyższą cenę.

Seminarium o systemie QMP w Olsztynie


Zapotrzebowanie na bydło z certyfikatem QMP jest bardzo duże, w związku z tym PZPBM realizuje cykl szkoleń przybliżających zagadnienie Systemu QMP.
Jedno z takich szkoleń odbyło się 25 października w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Po liczbie uczestników można było zobaczyć, jak duże jest zainteresowanie produkcją bydła opasowego. Podczas seminarium szczegółowo omówiono zasady współpracy z PZPBM w ramach systemu QMP. Poza tym zostało przedstawione efektywne żywienie bydła mięsnego i wiele argumentów na to, że bazowanie na własnej paszy, zmniejsza nam koszty żywienia i automatycznie zwiększa nasz zysk.

Zainteresowani producenci bardzo aktywnie uczestniczyli w seminarium zadając wiele pytań i mówiąc o problemach, z którymi mają do czynienia na co dzień w swojej pracy. Zainteresowani byli między innymi tym, czy na stronie internetowej PZPBM będzie jakaś baza w której rolnik będzie mógł sprawdzić, że z tego i tego miejsca może kupić określoną ilość cieląt w określonym terminie, czy np. będzie można wejść poszukać kontaktów, gdzie można sprzedać gotowe opasy.

Monika Przeworska, specjalista ds. rozwoju systemów PZPBM poinformowała, że są w trakcie tworzenia interaktywnej mapy Polski, na której zmapują wszystkie gospodarstwa , które będą chciały z nimi współpracować, gospodarstw takich jest wiele, więc zbieranie informacji od producentów z terenu trwa. Przewidywane ukończenie pracy nad mapą to maj lub czerwiec przyszłego roku.

Jeden z hodowców wyszedł z pomysłem , żeby zainteresowani rolnicy sami zgłaszali się na stronie, że sprzedam cielęta do chowu, czy też kupię tyle i tyle opasów, bo w internecie owszem można znaleźć takie ogłoszenia, ale często są już od dawna nieaktualne, albo pojawiają się nie wiadomo skąd firmy skupujące, które później również szybko znikają. Przedstawiciele PZPBM uznali ten wątek za interesujący i wezmą to również pod uwagę przy pracach nad mapą.

mkrPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB