Czwartek, 22 kwietnia 2021

Sztum ma swoje centrum genetyczne

2016-10-21 13:48:01 (ost. akt: 2016-11-28 14:13:06)
Od lewej:  Wiesław Drewnowski Prezes SHiUZ Bydgoszcz  Francois Desmons – Dyrektor Generalny Genes Diffusion  Leszek Hądzlik Prezydent PFHBiPM

Od lewej: Wiesław Drewnowski Prezes SHiUZ Bydgoszcz Francois Desmons – Dyrektor Generalny Genes Diffusion Leszek Hądzlik Prezydent PFHBiPM

Autor zdjęcia: SHiUZ

Podziel się:

Uroczyste rozpoczęcie działalności nastąpiło 11 października br. Centrum Genetyczne EBP w Sztumie to kluczowy element rozpoczętego w maju 2015 roku Europejskiego Programu Hodowlanego (European Breeding Program — EBP) dotyczącego rozwoju genetyki buhajów i krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Przypomnijmy. W ramach programu strony porozumienia, czyli SHiUZ Bydgoszcz i grupa Genes Diffusion, postanowiły wspólnie korzystać ze swoich zasobów genetycznych. Dzięki temu wzajemny i nieograniczony dostęp do wszystkich buhajów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, da uczestnikom programu dostęp do zwierząt o najwyższych parametrach hodowlanych i umożliwi wzajemny przepływ myśli hodowlanej.

To nowe perspektywy i możliwości dla polskich hodowców, którzy uzyskują dostęp do najlepszej światowej genetyki, to również możliwość sprzedaży polskiego nasienia na rynkach zagranicznych. Jako olbrzymi sukces uznać należy tu sprzedaż nasienia polskiego buhaja Border z hodowli Józefa Grodzkiego z Podlasia — obecnie własność stacji hodowlanej z Bydgoszczy (indeks PF 142, podindeks produkcyjny 118, podindeks pokroju ogólny 137, podindeks płodności 97). To pierwszy eksportowy buhaj na rynku europejskim w tym francuskim, gdzie cieszy się niesłabnącym popytem.

Rozbudowane i zmodernizowane etapowo


W ramach programu planowane są intensywne prace hodowlane wspólnie z polskimi hodowcami, pozyskiwanie zarodków i embriotransfer. Efektem będzie wybór najlepszych buhajów do inseminacji i dostęp polskich hodowców do światowej genetyki.

W ramach współpracy buhaje będą utrzymywane w obiektach należących do obu partnerów z uwzględnieniem zarówno bezpieczeństwa sanitarnego, jak i geograficznej bliskości ich członków i klientów. I właśnie zmodernizowane, nowo otwarte centrum genetyczne w Sztumie jest częścią realizowanego wspólnie projektu. Centrum powstaje na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów. Inwestycja jest w fazie modernizacji i rozbudowy istniejących budynków, które etapowo są przystosowywane do nowych, kilkutygodniowych cieląt rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Centrum będzie również jedynym w Polsce miejscem odchowu jałówek oraz buhajków na potrzeby programu EBP. Trafiające tu zwierzęta pochodzić będą wyłącznie z wiodących ośrodków hodowli bydła i posiadać najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Odchowane w Centrum EBP jałówki będą miały szanse trafić do obór polskich hodowców, natomiast najlepiej wycenione buhaje znajdą się w ofercie inseminacyjnej kierowanej na rynek polski i rynki zagraniczne.

Genomika przyspiesza prace hodowlane


Efekty będzie można ocenić w niedługim — jak na realia hodowlane — czasie. Jak wiadomo, dzięki wycenie genomowej buhajów, krowy i jałówki mogą być inseminowane nasieniem nawet bardzo młodego rozpłodnika. Również wartość hodowlaną jałówki można ocenić już w pierwszych tygodniach życia i zadecydować o dalszym wykorzystaniu w hodowli. Przed upowszechnieniem oceny genomowej, dopiero wyniki produkcyjne potomstwa umożliwiały określenie wartości hodowlanej rodziców.

Jednym z założeń projektu jest zapewnienie polskim hodowcom pokoleń krów, które podniosą możliwości produkcyjne i zyskowność gospodarstw przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych w remont stada. Może to przyczynić się to do wzrostu konkurencyjności polskich producentów mleka co szczególnie jest ważne w bardzo trudnej sytuacji, jaka panuje na rynku mleczarskim obecnie.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB