Czwartek, 22 kwietnia 2021

11 października SHiUZ Bydgoszcz uruchamia Centrum Genetyczne EBP

2016-10-02 22:20:59 (ost. akt: 2017-02-21 17:42:13)
Jednym z założeń projektu EBP jest zapewnienie polskim hodowcom przyszłych pokoleń krów, które podniosą możliwości produkcyjne i zyskowność gospodarstw przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych w remont stada

Jednym z założeń projektu EBP jest zapewnienie polskim hodowcom przyszłych pokoleń krów, które podniosą możliwości produkcyjne i zyskowność gospodarstw przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych w remont stada

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

11 października 2016 r. uroczyście rozpoczyna swoją działalności Centrum Genetyczne EBP w Sztumie. To kluczowy element, rozpoczętego w maju 2015 roku Europejskiego Programu Hodowlanego dotyczącego rozwoju genetyki buhajów i krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej i strategiczna inwestycja SHiUZ Bydgoszcz i jej francuskiego partnera - spółdzielni hodowców Genes Diffusion.

Centrum powstaje na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów. Inwestycja jest w fazie modernizacji i rozbudowy istniejących budynków, które etapowo są przystosowywane do nowych, ale już niezwykle cennych mieszkańców – killkutygodniowych cieląt rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Będzie to również jedyne w Polsce miejsce odchowu jałówek oraz buhajków na potrzeby programu EBP. Trafiające tu zwierzęta pochodzić będą wyłącznie z wiodących ośrodków hodowli bydła i posiadać najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Odchowane w Centrum EBP jałówki będą miały szanse trafić do obór polskich hodowców, natomiast najlepiej wycenione buhaje znajdą się w ofercie inseminacyjnej SHiUZ Bydgoszcz kierowanej na rynek polski i rynki zagraniczne.

Międzynarodowa współpraca w rozwoju hodowli bydła jest nieodzownym warunkiem szybkiego i efektywnego podnoszenia poziomu genetycznego polskich stad, ponieważ zapewnia ona dostęp do najszerszej, bo światowej puli genetycznej bydła.

Jednym z założeń projektu EBP jest zapewnienie polskim hodowcom przyszłych pokoleń krów, które podniosą możliwości produkcyjne i zyskowność gospodarstw przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych w remont stada. Może to przyczynić się to do wzrostu konkurencyjności polskich producentów mleka w bardzo trudnej sytuacji, jaka panuje na rynku mleczarskim. Efekty będzie można ocenić w niedługim, jak na realia hodowlane czasie, ponieważ dzięki wycenie genomowej buhajów – krowy i jałówki mogą być inseminowane nasieniem nawet bardzo młodego rozpłodnika.
Również wartość hodowlaną jałówki można ocenić już w pierwszych tygodniach życia i zadecydować o dalszym wykorzystaniu w hodowli. Przed upowszechnieniem oceny genomowej, dopiero wyniki produkcyjne potomstwa umożliwiały określenie wartości hodowlanej rodziców.

Rozwój programu EBP oraz tworzone w Sztumie Centrum Genetyczne, to niewątpliwie szansa na rozwój i zwiększenie potencjału eksportowego spółki produkującej nasienie buhajów. Przypomnijmy, że SHiUZ Bydgoszcz już teraz, jest jedynym wśród polskich spółek inseminacyjnych - eksporterem nasienia buhajów na rynki zachodniej Europy.

mkr
Źródło: SHiUZ Bydgoszcz

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB