środa, 21 kwietnia 2021

Kukurydza na medal

2016-09-19 12:10:59 (ost. akt: 2016-09-19 13:34:19)
Rolnicy zgodnie podkreślają, że po tym sezonie z pewnością kiszonki z  kukurydzy wystarczy do kolejnych zbiorów

Rolnicy zgodnie podkreślają, że po tym sezonie z pewnością kiszonki z kukurydzy wystarczy do kolejnych zbiorów

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

W tym roku na podstawie ilości sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy możemy zaobserwować, jak bardzo poszczególne lata różnią się od siebie. W roku 2015 długotrwała susza, brak dostępności wody, szczególnie w okresach krytycznych dla wzrostu , poza tym bardzo wysokie temperatury spowodowały, że w zasadzie nie było czym żywić zwierząt.

Sytuacja ta dotknęła szczególnie producentów bydła mlecznego. Baloty osiągały niewyobrażalne ceny, a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia.

Rok idealny dla kukurydzy


Tegoroczna pogoda i obfite deszcze sprzyjały użytkom zielonym i uprawie kukurydzy. Poczynając od pierwszego, poprzez kolejne pokosy były one coraz bardziej obfite i doskonałe jakościowo. Jeżeli chodzi o kukurydze to jak okiem sięgnąć jadąc przez Warmię i Mazury wyglądają one naprawdę imponująco, a kolby są idealnie wypełnione.

Wyznaczyć optymalny termin zbioru


Każdy rolnik uprawiający kukurydzę chodzi po plantacji i uważnie przygląda się jak wygląda ziarno w środkowej części kolby. Jeśli na ziarniaku stwierdzi 2 rodzaje skrobi (mączysta i szklista), a skrobi szklistej jest powyżej 50 proc. ziarniaka, to jest ten właściwy moment do zbioru kukurydzy.

W praktyce wygląda to różnie, ponieważ zbiór kukurydzy z reguły odbywa się usługowo, więc musimy zgłosić to wcześniej i czekać na swój termin.

Często o wcześniejszym zbiorze decydują dziki i zwierzyna leśna. Po prostu rolnik nie czeka, żeby straty nie były jeszcze większe. Po rozmowach z rolnikami z powiatu olsztyńskiego i bartoszyckiego, wiem, że dziki wyrządzają coraz większe szkody , których na pierwszy rzut oka nie widać , bo są one w głębi pola.

W wielu powiatach województwa warmińsko-mazurskiego zbiory kukurydzy na kiszonkę rozpoczną się po 18 września. Najlepszym terminem do zbioru jest bezwietrzny, suchy dzień i godziny raczej popołudniowe, żeby nie było już rosy.

Rolnicy zgodnie podkreślają, że po tym sezonie z pewnością kiszonki z kukurydzy wystarczy do kolejnych zbiorów, a smaczną sianokiszonkę bydło będzie zajadało do pierwszego pokosu w 2017 roku.

Kukurydza na ziarno


Jeżeli chodzi o kukurydzę na ziarno to warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Olsztyn (Odział w Olecku) podaje w swoich meldunkach szacunkowych, że zbierzemy ją z 10 744 ha. Więc jak widać wszystko jeszcze przed nami.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB