Piątek, 23 kwietnia 2021

Wykryto trzynaste ognisko ASF

2016-08-18 10:30:27 (ost. akt: 2016-08-30 10:22:02)
Wykryto trzynaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Wykryto trzynaste już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

17 sierpnia Główny Lekarz Weterynarii na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, poinformował o stwierdzeniu kolejnego, trzynastego już ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Trzynaste ognisko choroby zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Jest to już kolejne ognisko ASF wykryte w ostatnich dniach na terenie tego województwa. Przypomnijmy, że jedenaste ognisko o którym poinformował w piątek 12 sierpnia Główny Inspektorat Weterynarii znajdowało się również w województwie lubelskim na terenie gospodarstwa położonego w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim.
Praktycznie co tydzień dochodzą nowe informację o wykryciu kolejnych ognisk ASF, większość przypadków jak do tej pory odnotowywano w województwie podlaskim.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono trzynaste ognisko choroby, utrzymywanych było 25 sztuk świń. Natychmiast wdrożono procedury związane z likwidacją choroby, w tym likwidacją świń i przekazaniem zwłok do utylizacji.

Zgodnie z procedurami, wokół tego gospodarstwa wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami:

- strefa zapowietrzona obejmująca obszar o promieniu 3 km od ogniska ASF
- strefa zagrożenia - o promieniu 7 km

W gospodarstwach na terenie tych stref będą przeprowadzone kontrole i pobrane próbki do badań; zwierzęta nie mogą być, przez około miesiąc, wypuszczane z gospodarstw.

Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. 

Komisja Europejska w związku z nowymi ogniskami ASF w świń zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Obszar ochronny obejmuję już nie tylko województwo podlaskie (większość powiatów), ale rozciąga się również na część województw: lubelskiego i mazowieckiego.

W związku z wystąpieniem kolejnych ognisk ASF na terenie Polski 12 sierpnia Główny Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski przypomniał, że choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest zaraźliwa dla człowieka, ale stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarki Kraju.

Poza tym zaapelował do rolników i hodowców trzody chlewnej, aby:

1) Nie nabywali świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.

2) Na terenie gospodarstw powinni bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji (zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. 2015 poz. 711)), a w szczególności:
- utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki),
- wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed:
wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,
stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

mkr

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej, Główny Inspektorat Weterynarii

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB