Wtorek, 20 kwietnia 2021

SHiUZ Bydgoszcz z nowymi perspektywami

2016-08-17 15:18:25 (ost. akt: 2016-08-24 12:59:31)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Spółka Genes Diffusion Polska nabyła pakiet udziałów Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy od Agrokultura Nowa S.A. „Tym samym jedyny niebranżowy i niezwiązany z hodowlą bydła i trzody chlewnej podmiot nie jest już udziałowcem spółki z Bydgoszczy” — napisano w komunikacie.

Historia współpracy SHiUZ z francuską spółdzielnią hodowców bydła i producentów mleka Genes Diffusion liczy sobie blisko 20 lat., bo bydgoska stacja w związku z prywatyzacją szukała stabilnego partnera strategicznego potrzebnego przy procesie modernizacji. W obszar współpracy wpisują się: wymiana doświadczeń, technologii i wymiana genetyczna.

Po wspomnianej transakcji, struktura właścicielska SHiUZ Bydgoszcz wygląda następująco: producenci rolni — 17,29 proc., inseminatorzy — 1,37 proc., pracownicy — 33,55 proc., związki producentów rolnych — 0,77 proc., Skarb Państwa — 9,87 proc., Genes Diffusion Polska sp. z o.o. — 37,14 proc.

— Zakup udziałów od Agrokultura Nowa S.A., firmy, która nie była inwestorem branżowym i ściśle związanym z hodowlą i inseminacją zwierząt jest naszym wspólnym sukcesem. Hodowcy bydła i trzody, z którymi współpracujemy i którzy są udziałowcami spółki są także zadowoleni z tego faktu — podkreślił Wiesław Drewnowski, prezes zarządu SHiUZ Bydgoszcz.
Jak dodał, wszystko to pozwoli spółce w sposób bardziej racjonalny gospodarować mieniem, pozyskiwać środki inwestycyjne na realizację programu hodowlanego i na innowacje, przy jednoczesnej redukcji wydatków na utrzymanie i chronienie niezbędnego dla spółki mienia.

Plany nowych inwestycji


SHIUZ Bydgoszcz ma bogate plany rozwojowe. Chce teraz angażować jeszcze większe środki na hodowlę bydła i trzody chlewnej, inwestować w przebudowę budynków inwentarskich, doposażyć laboratoria w najnowocześniejsze technologie do produkcji i oceny nasienia, a także realizować międzynarodowe programy hodowlane z branżowymi partnerami zagranicznymi.

— Kluczową dla nas inwestycją jest dofinansowanie centrum genetycznego w Sztumie,przeznaczonego dla najlepszej młodzieży z najlepszych światowych i polskich zarodków. Cielęta będą oceniane genomowo w naszym laboratorium, a uzyskane od buhajów nasienie będzie do dyspozycji polskich hodowców, a także będzie sprzedawane na całym świecie. Duże środki zostaną też skierowane na trzodę chlewną. Chcemy rozwijać współpracę z firmami belgijskimi w propagowaniu knurów Maximus nie rezygnując z importu innych ras i hybryd — poinformował prezes Drewnowski.

SHiUZ w Bydgoszczy powstała ponad 60 lat temu. Przez lata budowała swoją markę. Posiada zorganizowaną sieć sprzedawców i punktów unasieniania w całej Polsce. Jest pierwszą w Polsce firmą, która już w 2007 roku zajęła się wdrożeniem technologii selekcji genomowej.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 8 (311) 10 sierpnia 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pracownik #2274900 | 174.61.*.* 28 cze 2017 23:03

    Oni sami nie wiedza co mówią, jaki rozwój? Czego? Przecież zlikwidowali stanowiska pracy, budynki zostały wystawione na sprzedaż. Sprzedali sprzęt gospodarczy, pozbyli sie ziemi sprzedali buhaje....co tu dalej mowić.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz