środa, 21 kwietnia 2021

Bądź konsekwentny i dobrze traktuj zwierzęta

2016-08-17 14:40:40 (ost. akt: 2016-08-19 08:18:15)
Odznaczenia jubilatkom wręczył marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Odznaczenia jubilatkom wręczył marszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Gospodarstwo państwa Ewy i Wojciecha Jończyk to wspaniały przykład konsekwencji w budowaniu produktywnego i długowiecznego stada. Pod koniec lat 90-tych pan Wojciech zaimportował krowy z Holandii i od tego też czasu zaczęła się rodzinna praca hodowlana w ramach Programu Oceny i Selekcji Buhajów (POiSB). Na uwagę zasługuje fakt, iż aktualna 100-tysięcznica Kosia 21 pochodzi po buhaju Dawson, który został przydzielony do kojarzenia w ramach tego programu.

Grzegorz Wojtkielewicz, dyrektor oddziału w Olecku SHiUZ Bydgoszcz Stacja od lat współpracuje z hodowlą, a genetyka z niej pochodząca jest dostępna w naszej ofercie katalogowej — mówi Grzegorz Wojtkielewicz, dyrektor oddziału w Olecku Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. — Od roku 2004 kierowane były do stada w Garzewku zarodki pochodzące z USA, Kanady a później Holandii. Z tych zarodków urodziły się m.in. takie buhaje katalogowe jak Joseli, Sagar, Pretty, czy Dashgar oraz wiele innych kierowanych do testowania w SHiUZ Bydgoszcz.

Warto nadmienić, że buhaj Dashgar to tzw. „buhaj serowarski”, ma genotyp kappa — kazeiny BB i cieszy się dużym uznaniem wśród hodowców — wyjaśnia dyrektor Wojtkielewicz.
Lista sukcesów w hodowli w Garzewku jest bardzo długa, m.in. jedną z lepszych linii hodowlanych była krowa Wopka, która w wyniku kojarzenia SHiUZ Bydgoszcz urodziła Wopkę 97 po kanadyjskim ojcu Inquirer i ta właśnie krowa była wielokrotną zdobywczynią championatów na wystawach hodowlanych. — To moja ulubienica — urodziła się w końcu w moje urodziny — dodaje pan Grzegorz.

W swoim gospodarstwie państwo Jończykowie kierują się 5 zasadami, w których leży tajemnica sukcesu oraz dobrostanu zwierząt i długowieczności posiadanych w hodowli krów:
1. Wolności zwierząt od głodu i pragnienia poprzez zapewnienie im dostępu do świeżej wody i paszy;
2. Wolności zwierząt od dyskomfortu poprzez udostępnienie im schronienia i wygodnego miejsca do odpoczynku;
3. Wolności zwierząt od bólu, urazów i chorób przez odpowiednią profilaktykę i leczenie;
4. Zagwarantowaniu zwierzętom wystarczającej ilości przestrzeni;
5. Wolności zwierząt od strachu i stresu.

— Współpraca z tymi hodowcami to prawdziwa przyjemność. Przy swoim doświadczeniu i wiedzy hodowlanej, nadal są otwarci i chętnie przyjmują porady. Mają też pełną świadomość tego, iż nakłady na dobrą genetykę to inwestycja w hodowlę, a nie zbędny koszt.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB