Piątek, 23 kwietnia 2021

Nowy harmonogram PROW

2016-08-16 14:25:11 (ost. akt: 2016-08-16 15:09:06)

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zatwierdził zaktualizowany harmonogram naborów wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, planowanych do 30 czerwca 2017 r. O co i do kiedy możesz wnioskować?

Sierpień, wrzesień


Już w tym oraz przyszłym miesiącu może ruszyć nabór wniosków na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej, jest to jednak uzależnione od wystąpienia klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof. Na wrzesień zaplanowano nabory na tworzenie grup producentów i organizacji producentów (kolejny powinien ruszyć w drugim kwartale przyszłego roku); przetwórstwo i marketing produktów rolnych; gospodarkę wodno-ściekową; a także na wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym.

Do końca roku


W październiku powinien ruszyć nabór na rozwój przedsiębiorczości — rozwój usług rolniczych, w listopadzie — na wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości (kolejny przewidziano na II kwartał 2017 r.), zaś w grudniu — na inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów.

Restrukturyzacja i modernizacja w 2017 roku


Do pierwszego kwartału przyszłego roku muszą poczekać farmerzy, którzy chcieliby złożyć wnioski w ramach naborów na: restrukturyzację małych gospodarstw; płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa; premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej; a także operacje w ramach działania „współpraca” (we wszystkich tych przypadkach termin naboru będzie uzależniony od przebiegu procesu akredytacji agencji płatniczej). Na I kwartał 2017 r. zapowiedziano ponadto nabory na modernizację gospodarstw rolnych w obszarach a, b, c; inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000; przetwórstwo i marketing produktów rolnych; transfer wiedzy i działalność operacyjną; świadczenie kompleksowej porady dla rolnika oraz dla właściciela lasu; wsparcie dla szkolenia doradców.

Od kwietnia 2017 kolejne nabory


W drugim kwartale 2017 r. powinny z kolei ruszyć nabory na premie dla młodych rolników oraz na dwa typy operacji w ramach rozwoju terytorialnego — ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego oraz inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie przestrzeni publicznej.
Szczegółowy harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020, wraz z precyzyjnie określonymi działaniami, poddziałaniami i typami operacji, w ramach których można się ubiegać o wsparcie, jest dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl.

Krzysztof Napierski
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 8 (311) 10 sierpnia 2016 r.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB