Sobota, 23 stycznia 2021

500 mln euro wsparcia dla rolników

2016-07-19 14:50:00 (ost. akt: 2016-07-20 08:43:01)

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

W poniedziałek 18 lipca Komisja Europejska przedstawiła wart 500 mln euro pakiet pomocowy mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. rolników, którzy zobowiążą się do ograniczenia produkcji.

150 mln euro z pakietu pomocowego Komisja Europejska chce przeznaczyć na ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka, co ma doprowadzić do ustabilizowania się sytuacji na rynku mleka. Od dłuższego czasu obserwujemy problemy w branży mleczarskiej na terenie całej Unii Europejskiej. Do powstania kryzysu w przyczyniła się nadprodukcja mleka, która znacznie wzrosła po 1 kwietnia 2015 r. , kiedy to przestały obowiązywać kwoty mleczne i ceny mleka zaczęły spadać. W związku z tym producenci mleka, aby sprostać wszystkim swoim zobowiązaniom byli zmuszeni zwiększyć produkcję. Ponadto kilka miesięcy wcześniej wprowadzono rosyjskie embargo na produkty żywnościowe z UE. Dlatego KE chce ograniczyć produkcję mleka i wspierać tych, którzy się na to zdecydują.

Reprezentujący nas w Brukseli Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział dziennikarzom, że za kilogram niewprowadzonego na rynek mleka w czwartym kwartale tego roku producenci dostaną rekompensatę w wysokości 14 eurocentów, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi nieco ponad 60 groszy, a ceny w skupie, choć niskie to oscylują w okolicach złotówki za kilogram. W UE średnia wynosi nieco ponad 25 eurocentów za kilogram. O skali kryzysu świadczy, że to o jedną piątą mniej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat.
Rokiem referencyjnym będzie 2015 (w stosunku do niego będzie porównywana produkcja w ostatnim kwartale 2016 roku),dzięki temu swoje straty będą mogli zrekompensować Ci którzy już wcześniej zdecydowali się na ograniczenie produkcji.

Pozostałe 350 mln euro ma być rozdysponowane przez państwa członkowskie w ramach narzędzi, jakie do wyboru zaproponuje im Komisja Europejska. Władze państw UE będą mogły podwoić pomoc unijną ze środków z budżetu krajowego. Co ważne KE nie będzie kwalifikowała tego wsparcia jako pomocy publicznej. Z kwoty 350 mln euro do Polski ma trafić 22,67 mln. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej państwa członkowskie nie będą ograniczone do wykorzystania tej pomocy jedynie w sektorze mleka, a również w innych, które są dotknięte kryzysem.

Minister Jurgiel zapowiedział, że podwoi kwotę jaką dla Polski przewidziała KE, aby pomóc rolnikom borykającym się z kryzysem na rynku mleka, mięsa oraz owoców i warzyw. Całkowite wsparcie dla rolników (ze środków unijnych i krajowych) wyniesie ponad 45 mln euro. Minister zapewniał, że ma rezerwy, do których będzie mógł sięgnąć po te pieniądze.

KE proponuje też, by rolnicy mogli korzystać ze zwiększonych zaliczek na płatności bezpośrednie i ze wsparcia na rozwój obszarów wiejskich. 70 % zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich i 85 % z tytułu płatności obszarowych w ramach rozwoju obszarów wiejskich ma być wypłacane od 16 października 2016 r , po zakończeniu kontroli administracyjnych.

Pakiet przewiduje też przedłużenie skupu interwencyjnego oraz programu dopłat do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, mechanizm standardowy (przechowywanie przez 90 – 210 dni) oraz rozszerzony (365 dni) zostaną wydłużone do końca lutego 2017 r.

W najbliższym czasie, do zaprezentowanego 18 lipca pakietu, Komisja Europejska wyda akty delegowane, które uszczegółowią sposób wdrożenia propozycji. Komisarz Hogan zapowiedział rozpoczęcie prac na poziomie eksperckim już od następnego tygodnia, tak aby można je było przyjąć w połowie września.
Minister Rolnictwa już zapowiedział , że wkrótce zaprosi do rozmów i wypracowania szczegółowych rozwiązań przedstawicieli producentów i organizacji zrzeszających producentów mleka, mięsa oraz owoców i warzyw.

mkr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB