Piątek, 23 kwietnia 2021

Sezon na dni pola

2016-07-12 09:59:52 (ost. akt: 2016-07-12 10:07:30)
Panorama pól Timac Agro na poletkach Zakładu Produkcyjno-Doświadczalnego w Bałcynach

Panorama pól Timac Agro na poletkach Zakładu Produkcyjno-Doświadczalnego w Bałcynach

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel-Radziulewicz

Podziel się:

Pod koniec czerwca ponad 150 rolników z trzech województw — warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i części mazowieckiego — uczestniczyło w dorocznym już spotkaniu Panorama Pól Timac Agro, spotkanie odbyło się w Lipowie koło Bałcyn w województwie warmińsko-mazurskim.

Podczas lustracji pól prezentowane były kombinacje nawożenia opracowane przez doradców tej że firmy z wykorzystaniem nawozów stałych i płynnych.

Przedstawiciel firmy Maisadour Polska Rafał Kulesza zaprezentował kukurydzę MAS 17.G. odmianę typowo ziarnową o FAO 230, którą mogliśmy oglądać na poletkach. Poza tym podpowiedział jak prawidłowo powinniśmy wyznaczyć termin siewu kukurydzy, podkreślał również, że nie należy się spieszyć z siewem, bo później zawsze obserwujemy straty w plonie. Optymalny termin podawany na tegoroczne zasiewy to 25 kwietnia. Poza kukurydzą na poletkach porównywać mogliśmy pszenicę ozimą, rzepak jary oraz jęczmień jary.

Dostępność składników i ich wykorzystanie


Wielokrotnie przypominano jak ważne jest, by roślina wytworzyła głęboki i rozbudowany system korzeniowy, bo to umożliwia jej sprawniejsze pobieranie składników pokarmowych z gleby, a co za tym idzie lepsze odżywienie rośliny szczególnie w fazach początkowych, ponadto głęboki system korzeniowy zapewnia lepszy dostęp do wody.

Kolejnym istotnym zagadnieniem, o którym rozmawiano jest uregulowany odczyn pH gleby, który zapewnia dostępność składników i umożliwia ich prawidłowe wykorzystanie przez rośliny. Nie możemy zapominać o tym, że wapń jest składnikiem budulcowym ścian komórkowych i związków pektynowych, usztywnia roślinę i czyni ją bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na większą zdrowotność roślin. Nawozy doglebowe oferowane przez gospodarza spotkania w większości zawierają w swym składzie łatwo przyswajalny wapń tzw. Mezocalc. Występuje on w postaci wysoko reaktywnego węglanu wapnia, reguluje pH i dzięki temu rośliny efektywniej pobierają składniki pokarmowe w obrębie systemu korzeniowego.

Doradcy zwrócili szczególną uwagę na nawozy granulowane z grupy TOP zawierające fosfor w postaci Top–Phosu to jest chroniona formuła fosforu, zapewniająca lepsze wykorzystanie tego składnika na glebach kwaśnych, czyli powoduje to, że fosfor tak łatwo nam się nie uwstecznia. Jest to bardzo istotne szczególnie przy uprawie kukurydzy, która często uprawiana jest na stanowiskach o nieuregulowanym pH. Na kukurydzy często obserwujemy przebarwienia, związane między innymi z niedoborem fosforu, ponieważ jest on niedostępny dla rośliny mimo tego, że został wsypany z nawozem.


Lista zalecanych odmian pomoże


Prof. Krzysztof Jankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przypominał rolnikom jak ważna jest lista odmian zalecanych do uprawy na terenie danego województwa, każde województwo taką listę posiada i w doborze odmian powinno się bezwzględnie z niej korzystać. Lista odmian zalecanych do uprawy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego została wykonana w oparciu o wyniki przezimowań z Ruskiej Wsi, Rychlik i Wrócikowa, czyli w zasadzie pod uwagę zostało wzięte całe województwo warmińsko-mazurskie.

Ostatnia zima uświadomiła rolnikom, że poza wysokim i stabilnym plonowaniem w kolejnych latach, bardzo ważnym czynnikiem szczególnie w naszym regionie jest zimotrwałość. I prym powinny wieść odmiany, których zimotrwałość sprawdzono w konkretnych warunkach klimatyczno-glebowych, wprowadzenie do uprawy odmian nie sprawdzonych w naszym regionie jak można było zaobserwować po ostatniej zimie niesie za sobą duże ryzyko.
Na poletkach Zakładu Produkcyjno-Doświadczalnego w Bałcynach rzepak ozimy również nie przezimował, a na stanowisku po rzepaku ozimym został wysiany 4 kwietnia jęczmień jary Olof w obsadzie 350 ziarniaków na m2, natomiast 18 kwietnia rzepak jary Cliper w obsadzie 100 ziarniaków na m2. Profesor Jankowski podkreślił, iż uprawa rzepaku jarego jest dużo trudniejsza niż ozimego, trzeba zwracać szczególną uwagę na chwasty, bo rzepak jary nie da sobie rady z chwastami w związku z tym musi być wcześniej pole odchwaszczone, poza tym ciężko radzi sobie ze szkodnikami i nie potrafi zrekompensować uszkodzeń szkodnikowych. Szkodniki, które wpadną w rzepak jary robią dużo większe szkody, niż w rzepaku ozimym. W sprzyjających warunkach rzepak jary może nam również sprawić niespodziankę i całkiem przyzwoicie plonować. Prof. Jankowski ocenił plon prezentowanej plantacji na ponad 3 t z hektara.

Lepsza kondycja po nawozach dolistnych


Przedstawiciel gospodarza spotkania, Wojciech Prokop wielokrotnie podkreślał, iż obok nawozów uzupełniających niedobory składników w glebie ogromną rolę odgrywa nawożenie dolistne, najlepiej połączone z biostymulacją roślin, aby jak najbardziej pomóc w regeneracji oraz maksymalnie wykorzystać potencjał roślin w trakcie ich wegetacji. Możemy skorzystać z nawozów dolistnych pobieranych i wchłanianych tylko przez zielone części roślin oraz takich, które działają również na glebę. Na polach często możemy zaobserwować, że rośliny opryskane nawozami płynnymi są w zdecydowanie lepszej kondycji.

Monika Kopaczel-Radziulewicz
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 7 (310) 6 lipiec 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB