środa, 21 kwietnia 2021

Czy stonka ziemniaczana będzie stanowić zagrożenie?

2016-06-21 15:00:00 (ost. akt: 2016-06-23 12:43:27)
Wysoka temperatura w okresie wiosennym i w letnim oraz brak opadów wpływa korzystnie na rozwój stonki

Wysoka temperatura w okresie wiosennym i w letnim oraz brak opadów wpływa korzystnie na rozwój stonki

Autor zdjęcia: Magdalena Jakubowska

Podziel się:

Pierwsza dekada aż do połowy czerwca to czas na pojawianie się najpopularniejszego szkodnika ziemniaka jakim jest stonka ziemniaczana.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego należy spodziewać się licznego wystąpienia tego szkodnika, ponieważ w roku 2015 obserwowano go w dużej liczebności. Porażonych było około 14,3 proc. (delegatury Elbląg 17,2 proc. lokalnie 15,0 proc., Olsztyn 11,4 proc.), a lokalnie 40,0 — 93,0 proc. (w oddziałach terenowych: Braniewo, Giżycko, Pisz, Szczytno i Węgorzewo); oraz w delegaturze w Radomiu — 7,3 proc. lokalnie 72 proc. oraz lokalnie 20-60 proc. (Płock, Piaseczno, Łosice, Siedlce) (województwo mazowieckie).

Próg szkodliwości


Wysoka temperatura w okresie wiosennym i w letnim oraz brak opadów wpływa korzystnie na rozwój stonki. Próg ekonomicznej szkodliwości to występowanie 1-2 zimujących chrząszczy na 25 roślin wczesnych odmian ziemniaka lub średnio 15 larw na jednej roślinie.


W celu wyznaczenia terminu zabiegu należy prowadzić systematyczne obserwacje kontrolne na plantacjach ziemniaka, które umożliwią określenie terminów pojawiania się poszczególnych stadiów rozwojowych szkodnika oraz ocenę jego liczebności. Zabieg chemiczny wykonywać najlepiej kiedy stonka jest w stadium L2 — L3 tj. ok. 4-12 mm. Zbyt wczesne wykonanie zabiegu jest mniej skuteczne ze względu na liczne złoża jaj, na które preparaty nie działają. Opóźnienie oprysku przyczynia się do większych uszkodzeń części nadziemnej roślin, larwy w stadium L4 są mniej wrażliwe na działanie preparatów.


Najlepiej gdy kwitnie lipa


Pomocną w określaniu ważnych stadiów rozwojowych jest fenologia roślin wskaźnikowych. Wyląg larw zbiega się z pełnią kwitnienia bzu czarnego, grochodrzewu, początkiem kwitnienia bławatka, a masowy wyląg larw kiedy obserwowane jest kwitnienie i przekwitanie lipy drobnolistnej.

Obecnie na plantacjach ziemniaka obserwujemy występowanie stonki kopulującej i składającej jaja. Ze względu na chłodne noce nie obserwuje się jeszcze wylęgów młodocianych larw.

W ostatnich kilku latach obserwuje się coraz mniej roślin uszkodzonych przez stonkę ziemniaczaną. Jest to miedzy innymi spowodowane niekorzystnym, dla rozwoju jaj i młodych stadiów larwalnych (L1 i L2), przebiegiem pogody. Ciepła wiosna sprzyjają rozwojowi populacji stonki ziemniaczanej i w przypadku odnotowania takiego układu warunków meteorologicznych sprzyjających dla szkodnika, stonka może wystąpić na plantacjach ziemniaka masowo, zwłaszcza w rejonach, w których spowodowała większe szkody w roku 2015.

dr Magdalena Jakubowska,
mgr Kamila Roik
Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB