środa, 12 maja 2021

Gospodynie wiejskie zmieniają wieś

2016-06-20 11:27:04 (ost. akt: 2016-06-20 13:10:12)
Częścią obchodów 150-lecia kół gospodyń wiejskich była uroczysta msza

Częścią obchodów 150-lecia kół gospodyń wiejskich była uroczysta msza

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Ponad 400 osób wzięło udział w obchodach 150-lecia kół gospodyń wiejskich. Do Olsztyna przyjechało 48 kół z Warmii i Mazur, żeby uczestniczyć w uroczystościach i pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Aktywizują wiejskie społeczności, podtrzymują dawne tradycje oraz przełamują stereotypy. Zadań, których podejmują się kobiety należące do kół gospodyń wiejskich jest naprawdę dużo. Ich działalność została doceniona podczas seminarium, które odbyło się 17-18 czerwca, a zostało zorganizowane z okazji 150-lecia tej szacownej i szanowanej instytucji. Spotkanie odbyło się w Centrum Wdrażania i Promocji Inwestycji w Olsztynie.

Podczas seminarium m.in. zostały rozdane srebrne krzyże zasługi oraz odznaczenia honorowe zasłużonych dla Warmii i Mazur. Odznaczenia wręczali wicewojewoda Sławomir Sadowski oraz marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

— Cieszymy się, że nasza działalność została doceniona w ten sposób — stwierdziła Halina Domian, która została odznaczona srebrnym krzyżem zasługi. — To właśnie gospodynie aktywizują całą miejscowość i przełamują pewne stereotypy, których na szczęście jest coraz mniej. Co też ma związek z naszą aktywnością — zaznaczyła Jolanta Kozubowska, członkini zespołu Pieckowianie, w skład którego wchodzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pieckach. — Współczesna wieś się zmienia i my też musimy się do tych zmian dostosowywać, jednocześnie podtrzymując dawne tradycje. A zwyczajów i obrzędów, które szkoda byłoby stracić, mamy sporo — dodała. — Tradycje, o których mowa, są kultywowane właśnie między innymi dzięki takim wydarzeniom jak 150-lecie kół — podkreślił Wisław Domian, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Wiesław Domian.

Tematem przewodnim seminarium, które było częścią obchodów jubileuszu 150-lecia, było dziedzictwo kulturowe kół gospodyń wiejskich. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób, w tym 48 kół z całego regionu. Podczas seminarium wykład o roli kobiet w podtrzymywaniu dziedzictwa kulturowego wygłosił prof. Stanisław Achremczyk. Nie zabrakło też występów artystycznych zespołów, które także pojawiły się w Olsztynie. Organizatorami spotkania byli: samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

ez

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB