Wtorek, 20 kwietnia 2021

ARR. Tymczasowe nadzwyczajne wsparcie - wnioski do 18 marca

2016-03-11 13:00:00 (ost. akt: 2016-03-16 10:39:20)
Ponad 120 mln złotych przeznaczone zostało na pomoc dla producentów trzody chlewnej

Ponad 120 mln złotych przeznaczone zostało na pomoc dla producentów trzody chlewnej

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Do 18 marca w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego wnioski o nadzwyczajne wsparcie mogą składać producenci trzody chlewnej i mleka. Tymczasową pomoc przewidziano dla nich w związku z wyjątkowo niekorzystną sytuacją na rynkach tych produktów i znacznym spadkiem ich cen w minionym roku.

Do producentów trzody chlewnej do końca czerwca ma trafić ponad 120 milionów zł środków pomocowych z Unii Europejskiej. To pierwsze od wielu lat wsparcie, jakie otrzymają. Przewiduje się, że z pieniędzy może skorzystać nawet ponad 100 tysięcy rolników.

Pierwsza taka pomoc


O pomocy dla producentów trzody chlewnej rozmawiano podczas debaty sejmowej nad budżetem na 2016 r. 27 stycznia. Jak wówczas wyjaśniał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki, wsparcie to wynika z pomocy nadzwyczajnej dla rolników w sektorach hodowlanych ustanowionej przez Komisję Europejską. Z przeznaczonych dla całej Unii Europejskiej 420 mln euro, Polska otrzymała pierwotnie 28,9 mln, z czego producenci trzody — zgodnie z rozporządzeniem przygotowanym przez poprzedni rząd — nie mieliby dostać nic. Sytuacja ta z nastaniem nowej władzy się jednak zmieniła. — Rząd premier Beaty Szydło i ministerstwo rolnictwa pod kierunkiem ministra Krzysztofa Jurgiela wprowadziły zmiany w tym projekcie i zgodnie z upoważnieniem wynikającym z cytowanego rozporządzenia Komisji Europejskiej zwiększyliśmy kwotę ze środków krajowych o 100 proc., do maksymalnego poziomu dopuszczalnego prawem unijnym. Ta zwiększona kwota w wysokości ponad 120 mln przeznaczona została na pomoc dla producentów trzody chlewnej — mówił Jacek Bogucki. Podkreślał, że to pierwsza taka pomoc dla producentów trzody chlewnej od wielu lat, choć sytuacja na rynkach trzody już od dawna jest bardzo trudna.

Kto się może ubiegać


Ministerstwo przewiduje, że wniosków, które producenci trzody będą składać do Agencji Rynku Rolnego, może wpłynąć nawet ponad 100 tysięcy. Tylu bowiem rolników będzie się mogło o unijne środki ubiegać. — Ze względu na skalę proces rozpatrywania wniosków i wypłacania pomocy będzie trwał, ale jestem przekonany, że w jak najszybszym czasie ta pomoc trafi do rolników i rzeczywiście po raz pierwszy producenci trzody chlewnej będą mogli z takiej pomocy skorzystać — zapewniał wiceminister.
Zgodnie z opublikowanymi przez Agencję Rynku Rolnego informacjami, rolnicy mogą się ubiegać o tę pomoc, jeżeli „w dniu 30 września 2015 r. posiadali nie więcej niż 2000 świń według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt; w okresie od dnia 1 października do dnia 31 grudnia 2015 r. sprzedali z przeznaczeniem do uboju co najmniej 5 i nie więcej niż 2 000 świń objętych kodem CN 0103 92 19 lub loch objętych kodem CN 0103 92 11; w okresie od dnia 1 października 2015 r. do dnia 7 stycznia 2016 r. co najmniej 5 świń sprzedanych przez tych producentów zostało poddanych ubojowi w rzeźni według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt”.

Kasa dla producentów mleka


Zgodnie z opublikowanym 3 lutego rozporządzeniem Rady Ministrów (weszło w życie 18 lutego), o nadzwyczajną pomoc mogą się ubiegać także producenci mleka. Wnioski o nią powinni składać w oddziałach ARR również do 18 marca. Jak podaje agencja, pomoc przysługuje tym spośród nich, którzy „w roku kwotowym 2014/2015 wprowadzili do obrotu mleko w ilości nie mniejszej niż 15 000 kg; w dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia posiadali co najmniej 3 krowy typu użytkowego: mleczny lub kombinowany, w wieku przekraczającym 24 miesiące, zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt”.
Formularze dokumentów, które producenci świń i mleka powinni składać w oddziałach ARR (można to też robić listownie –– wówczas o przyjęciu wniosku decyduje data na stemplu pocztowym), są do pobrania ze strony internetowej agencji: www.arr.gov.pl (tam też są szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc). Łącznie z budżetów Unii Europejskiej oraz krajowego na wsparcie dla nich przewidziano ponad 245 milionów zł. Pieniądze mają być wypłacane do końca czerwca br.

Krzysztof Napierski
gazeta@kurierprzasnyski.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 3 (306) 9 marca 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tako rzece Monty Python! #1954936 | 89.228.*.* 16 mar 2016 13:15

    Jedzcie więcej wieprzowiny!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz