środa, 12 maja 2021

Rośliny bobowate w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego

2016-02-12 12:00:00 (ost. akt: 2016-02-11 14:20:57)
W Krajowym rejestrze znajduje się obecnie 9 odmian bobiku

W Krajowym rejestrze znajduje się obecnie 9 odmian bobiku

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

Podziel się:

Uprawa roślin strączkowych wpływa korzystnie na strukturę gleby, poprawia bilans azotu, wzbogaca w związki mineralne i substancje organiczne.

Wszystkie rośliny strączkowe charakteryzują się najwyższą ze wszystkich gatunków roślin uprawnych zawartością białka w nasionach oraz są doskonałym przedplonem dla roślin okopowych, przemysłowych, a także dla zbóż.

Zdrowe nasiona to lepsze plony


Postęp hodowlany i spełnienie ważnych dla tych roślin wymagań glebowych jest istotnym czynnikiem zwiększającym jakość, a także wysokość plonu. W celu uniknięcia wystąpienia chorób jak również szkodników, przerwa w uprawie roślin strączkowych na tym samym polu powinna wynosić 5-6 lat. Bardzo ważnym zabezpieczeniem przed porażeniem upraw przez choroby jest wysiew zdrowych kwalifikowanych nasion oraz ich odpowiednie zaprawianie. Do wartościowych gatunków roślin strączkowych zaliczany jest bobik, łubin wąskolistny i łubin żółty.

Bobik


To roślina pastewna uprawiana w celu pozyskiwania nasion do produkcji pasz. Charakteryzuje się wysokim potencjałem plonowania. Bobik ma duże wymagania wodne, dlatego wykazuje znaczną wrażliwość na susze szczególnie w fazie kwitnienia i zawiązywania strąków. Najlepiej wzrasta na glebach klas I-III o odczynie obojętnym. Uprawa udaje się również na glebach klasy IV w latach o wysokiej wilgotności. W Krajowym rejestrze obecnie znajduje się 9 odmian, które zostały podzielone na trzy grupy różniące się cechami morfologicznymi i użytkowymi.
Łubin wąskolistny


Łubinu wąskolistnego w Krajowym rejestrze obecnie znajduje się 20 odmian, różniących się pod względem cech użytkowych (zawartością alkaloidów i innymi cechami jakościowymi), a także morfologicznych (typ wzrostu, barwa liści, kwiatów i nasion). Nowo rejestrowane odmiany łubinu wąskolistnego cechują się znaczącą poprawą cech jakościowych, gospodarczych, wyższą zdrowotnością, a zwłaszcza potencjału plonowania. Małe wymagania wilgotnościowo-glebowe sprawiają, iż może być wysiewany w wielu regionach kraju. Odmiany o wysokiej zawartości alkaloidów są przydatne do zasiewów poplonowych na przyoranie. Ponieważ nie są one niszczone przez dziką zwierzynę.
Łubin żółty


Łubin żółty pod względem potencjału plonowania ustępuje łubinowi wąskolistnemu, ale znacznie lepiej toleruje gleby lekkie i bardzo lekkie. Obecnie w Krajowym rejestrze znajduje się 8 odmian w tym dwie o samokończącym typie wzrostu. Rośliny cechują się małą wrażliwością na opóźniony termin siewu, jednakże są bardziej podatne na antraknozę.

Jadwiga Nowicka, COBORU SDOO we Wrócikowo

rolniczeabc@rolniczeabc.pl
Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (305) 10 lutego 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB