Czwartek, 13 maja 2021

Wsparcie na sprzęt i dla młodych rolników

2016-01-25 08:00:00 (ost. akt: 2016-01-21 15:57:18)
Po zapowiedziach ministerstwa, w marcu można spodziewać się naborów na modernizację i premię dla młodych rolnikó

Po zapowiedziach ministerstwa, w marcu można spodziewać się naborów na modernizację i premię dla młodych rolnikó

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Najbardziej oczekiwany przez polskich rolników nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 spodziewany jest w marcu. Wówczas będzie można pozyskać dofinansowanie na zakup maszyn, np. traktorów.

Jesienią ubiegłego roku działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach nowego PROW miała swoją pierwszą odsłonę. Wówczas nabór dotyczył wsparcia na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt, mleka krowiego oraz bydła mięsnego. Na styczeń br. zapowiedziany był natomiast nabór wniosków o dofinansowanie zakupu maszyn. Zapowiadającym było jednak ówczesne kierownictwo ministerstwa rolnictwa, po drodze odbyły się wybory parlamentarne, doszło do zmiany władzy i roszad w rolniczej administracji, co ma oczywiście swoje konsekwencje w polityce rolnej.

Dotacje na maszyny


— Właśnie został przyjęty harmonogram wdrażania poszczególnych działań i poddziałań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2016 r. W tym roku zostanie uruchomiona większość działań, a niektóre powtórzone — powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

I tak, pierwszy (w ramach PROW 2014-2020) nabór wniosków na dofinansowanie zakupów w zakresie sprzętu, w tym np. ciągników, ma ruszyć w pierwszej połowie marca. Póki co, nie wiadomo o żadnych zmianach w zasadach przyznawania wsparcia. Maksymalne dofinansowanie, jakie można będzie uzyskać na ten cel, wynosi 200 tys. zł na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. Przy czym należy tu pamiętać, że wykluczone jest udzielenie wsparcia rolnikowi w nowym PROW na zakup maszyn takich samych (lub o tym samym przeznaczeniu), jakie nabył w poprzednim okresie unijnego programu.

Na drugą połowę marca przewidziany jest powtórny nabór na modernizację dla rolników, którzy planują inwestycje budowlane w ramach rozwoju produkcji zwierzęcej (prosięta, krowy mleczne i bydło mięsne). Maksymalne dotacje tutaj to odpowiednio: 900 tys. zł, 500 tys. zł i 500 tys. zł. Z tym, że w grę wchodzi refundacja kosztów danej inwestycji w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych (dla młodych rolników oraz grup rolników — 60 proc.). Pierwszy nabór na to działanie przeprowadzono od 19 października do 17 listopada 2015 roku.

Dla młodych rolników


Marzec ma być też czasem ponownego naboru na premie dla młodych rolników w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” — Czekamy na formalne potwierdzenie ze strony KE, by w naborze tym uwzględnić także rolników, którzy w ubiegłym roku rozpoczęli kierowanie gospodarstwem przed założeniem wniosków o pomoc — zaznaczył w rozmowie z PAP wiceminister Zarudzki. Jak zapowiedział, beneficjentami będą mogli zostać zarówno ci młodzi farmerzy, którzy składali wnioski w ubiegłym roku, jak i ci, którzy będą składać je w marcu br. Wiceminister potwierdził też, że wysokość premii nie zmieni się — będzie można otrzymać 100 tys. zł. Zeszłoroczny nabór miał miejsce od 20 sierpnia do 16 września.

Tyle w planach ministerstwa, teraz jednak poczekać należy na oficjalne ogłoszenie zasad i terminów naborów.


Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (304) 20 stycznia 2016 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB