W Kortowie ruszy budowa Centrum Badawczego Klinicznych Nauk Weterynaryjnych UWM. To największa inwestycja weterynaryjna w regionie – wartą 73 mln zł placówkę dofinansuje Unia Europejska. Centrum znacząco podniesie poziom badań nad zdrowiem zwierząt i przyczyni się do rozwoju idei One Health.
4 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowę na realizację tę inwestycji. Centrum powstanie przy ul. Oczapowskiego 14. To kolejny krok w rozwoju nowoczesnej infrastruktury naukowej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM.
— Dziękuję panu marszałkowi i wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten projekt od strony formalno-prawnej. Ale przede wszystkim dziękuję za dobrą wolę, bo najważniejsze jest to, że chcemy podążać tą samą drogą – drogą rozwoju i inwestowania, co podnosi konkurencyjność zarówno naszego regionu, jak i Uniwersytetu — mówi rektor prof. Jerzy Przyborowski.
Marszałek województwa Marcin Kuchciński podkreślił, że UWM jest jednym z najważniejszych partnerów samorządu w rozwoju regionu. – Podpisanie tej umowy bardzo mnie cieszy, bo pokazuje, jak ważny dla samorządu województwa jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który niewątpliwie nadaje ton rozwojowi regionu. Bez Uniwersytetu mającego plany i idącego nieustannie do przodu, byłoby nam o wiele trudniej działać. – zaznaczył.
Diagnostyka, badania, leczenie – przez 24 godziny na dobę
W centrum powstaną nowoczesne sale operacyjne, pracownie specjalistyczne (w tym okulistyczna, neurologiczna, rehabilitacji), zaawansowana diagnostyka obrazowa (tomograf, rezonans, USG, RTG) i laboratoria. Placówka będzie działać 24 godziny na dobę, także w weekendy.
Powstanie też nowa pracownia mikroelementów, m.in. do badań nad niedoborem selenu u zwierząt. Dane pacjentów będą gromadzone w cyfrowym systemie, co ułatwi pracę lekarzom i badaczom.
Kortowo liderem koncepcji One Health
Centrum wpisuje się w globalną koncepcję „Jedno Zdrowie” (One Health), zakładającą powiązania między zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska.
— Różnorodność zwierząt towarzyszących w naszych domach stale rośnie. Podpisana dzisiaj umowa jest efektem rozwoju idei, która narodziła się na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej ponad 10 lat temu, a od 5 lat staraliśmy o to, aby ta inwestycja stała się możliwa – mówi dziekan i szczegółowo wyjaśnia, co będzie znajdowało się w centrum. Będą tam prowadzone badana naukowe w połączeniu z diagnostyką i leczeniem chorób zwierząt — mówi dziekan wydziału, prof. Bogdan Lewczuk. I dodaje: — Wspólnie jesteśmy narażeni na bakterie, wirusy, zanieczyszczenia. Zwierzęta chorują szybciej, a ich badania mogą dać odpowiedzi również dla medycyny ludzkiej.
Inwestycja, która zmienia kampus
Projekt umacnia pozycję Kortowa II jako nowoczesnego kampusu naukowego. W pobliżu działa już nowa siedziba Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa i Administracji.
Wszystkie niezbędne procedury związane m.in. z wyłonieniem wykonawcy projektu rozpoczną się w poniedziałek 7 lipca br. Finalizację inwestycji przewidziano na początek 2029 roku.
Dzięki inwestycji Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM zyska prestiżowe zaplecze badawcze, a region – nowe możliwości w obszarze zdrowia zwierząt, innowacyjnych terapii i współpracy z sektorem gospodarczym.
źródło UWM
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez