środa, 8 grudnia 2021

ASF to problem całej Europy.

2018-07-15 21:00:00 (ost. akt: 2018-07-15 19:32:25)
Minister J.K. Ardanowski podczas konferencji nt. ASF

Minister J.K. Ardanowski podczas konferencji nt. ASF

Podziel się:

- Na południu Włoch poddali się, już nie walczą z ASF, zlikwidowali hodowle świń. Choroba jest w krajach nadbałtyckich, na Węgrzech, w Czechach, jest również na wschód od Polski – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji, która odbyła się w Państwowym Instytucie Weterynarii – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Konferencja była poświęcona afrykańskiemu pomorowi świń. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rozprzestrzenianie się tego wirusa nie jest tylko sprawą Polski, ale całej Europy.

- Mam nadzieję, że myśliwi kierują się poczuciem misji i obowiązku, który na nich spoczywa – powiedział minister zwracając uwagę na konieczność redukcji populacji dzików, które uważane są za główny wektor przenoszenia wirusa.

Minister Ardanowski zaapelował również do samych rolników. Podkreślił przy tym, że problem tkwi głównie w odniesieniu do tych spośród nich, którzy utrzymują tylko kilka sztuk trzody chlewnej.

- Świadomość rolników, że niezależnie od tego czy gospodarstwo jest małe, czy duże musi być odizolowane od otoczenia, jest sprawą absolutnie zasadniczą, żeby inne działania były skuteczne – powiedział z naciskiem szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował, że będzie zabiegał w Komisji Europejskiej o większą pomoc w walce z wirusem, a także, że jeśli jest taka konieczność to będzie wspierał myśliwych w odstrzale dzików.

Zwrócił także uwagę, że niezbędne jest wzmocnienie służb weterynaryjnych organizacyjnie i finansowo.

W konferencji w Puławach ministrowi towarzyszyli: sekretarz stanu Szymon Giżyński i podsekretarz stanu Rafał Romanowski, który przedstawił administracyjne metody zwalczania ASF.

O epidemiologii, występowaniu i zasadach zabezpieczania stad hodowlanych mówił dyrektor instytutu Krzysztof Niemczuk.

Natomiast sytuację epizootyczną i program bioasekuracji przedstawił główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.
źródło: MRiRW

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2840249 | 212.7.*.* 27 gru 2019 20:24

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz