Niedziela, 26 maja 2024

Co wybrać, co rzeczywiście zda egzamin?

2017-04-13 17:24:09 (ost. akt: 2017-04-13 17:41:17)
Po prezentacji polowej dokładnie wiadomo jak maszyna pracuje, co jest nie tak, co nie zda egzaminu w gospodarstwie, weryfikacja odbywa się natychmiast

Po prezentacji polowej dokładnie wiadomo jak maszyna pracuje, co jest nie tak, co nie zda egzaminu w gospodarstwie, weryfikacja odbywa się natychmiast

Autor zdjęcia: Monika Kopaczel - Radziulewicz

Podziel się:

Karolewo pod Kętrzynem w województwie warmińsko-mazurskim od zawsze kojarzyło się z rolnictwem. Już w latach 50-tych mieścił się tam znany całej Polsce Zespół Szkół Rolniczych, obecnie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Można, by rzec, że wszystko w okolicach Karolewa kręci się wokół rolnictwa. Tak też było w sobotę 8 kwietnia w gospodarstwie rolnym w Karolewie i jednocześnie siedzibie firmy AgriVision. Odbyła się tam impreza polowa z pokazami maszyn rolniczych w roli głównej.

Kompleksowo, dzięki współpracy


Gospodarzem imprezy były dwie współpracujące ze sobą firmy: Amarol i AgriVision. Był to już kolejny pokaz polowy realizowany w takim duecie. Dlaczego razem? Przede wszystkim dlatego, że wspólnie tworzą kompleksową ofertę skierowaną do rolników z północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, ale również do rolników z innych rejonów Polski.

AgriVision poza świadczeniem usług rolniczych i leśnych zajmuje się głównie sprzedażą materiału siewnego, nawozów mineralnych, wapna, nawozów dolistnych, pasz i innych środków do produkcji rolnej związanej zarówno z uprawą, jak i z hodowlą.

Natomiast Amarol prowadzi sprzedaż ciągników i maszyn rolniczych, serwis, wynajem maszyn rolniczych, świadczy usługi rolnicze, sprzedaje części zamienne oraz materiały smarne. Andrzej Makarewicz właściciel firmy Amarol podkreśla, że obsługa klienta nie opiera się na schematach, a na indywidualnym dostosowywaniu oferty, wybór musi być zawsze trafny i spełniać oczekiwania klienta. Jak widać współpracując i uzupełniając się można stanowić zgrany team.

Podczas pokazu prezentowana była między innymi praca profesjonalnego agregatu do podsiewu użytków zielonych Guttler Green Master, rozrzutnika Cynkomet oraz agregatów uprawowych Agro-lift i wielozadaniowych ładowarek Avant. Nie zabrakło również popularnych ciągników Belarus, dostępnych w ofercie firmy Amarol z Orzysza.

Wspomniany siewnik do posiewu łąk i pastwisk to nowość w ofercie firm zarówno jako maszyna jak i usługa — łącznie ze specjalistycznymi mieszankami traw do tego celu.

Prezentowany rozrzutnik firmy Cynkomet, przypadł do gustu publiczności, bo jako uniwersalna maszyna rolnicza, przeznaczona do roztrząsania obornika, wapna, torfu, czy też kompostu, po zamontowaniu nadstaw oraz zastąpieniu adaptera tylną ścianą może być z powodzeniem wykorzystywana jako samowyładowcza przyczepa objętościowa podczas zbioru zielonki.


Uczestnicy pokazów chętnie korzystali z porad ekspertów ds. efektywnego nawożenia, żywienia zwierząt, doboru materiału siewnego, czy też podpytywali jak to jest z tymi mieszankami traw i z lucerną. Jeden z organizatorów podkreślił, że cieszy go fakt, że na kolejnym pokazie widzi część tych samych twarzy, co oznacza, że prezentują coś co warto zobaczyć, warto tu przyjechać i testować sprzęt. Andrzej Makarewicz właściciel firmy Amarol zapraszał zainteresowanych rolników do samodzielnego przetestowania prezentowanego sprzętu.

Rolnicy chwalili taką formę prezentacji i deklarowali, że jak tylko mają czas wolny to zawsze korzystają z takich zaproszeń. Po prezentacji polowej dokładnie wiadomo jak maszyna pracuje, co jest nie tak, co nie zda egzaminu u nas w gospodarstwie, weryfikacja odbywa się natychmiast. Jak powiedział jeden z rolników, pole to pole, a nie katalog z pięknymi zdjęciami i tabelkami.

Kolejne pokazy już wkrótce


Jak nas zapewnił Armand Szara, właściciel firmy z Karolewa to nie koniec pokazów polowych na ten rok. Pokazy będą odbywały się systematycznie w ciągu całego roku, terminy będą oczywiście uzależnione od sytuacji na polach, od tego co firma chce nam zaprezentować i jakimi doświadczeniami podzielić. Najbliższe spotkanie polowe już na przełomie maja i czerwca, natomiast kolejne jesienne w październiku.

Spotkanie majowe zapowiada się niezwykle interesująco. Trochę szczegółów zdradził nam jeden z organizatorów — na areale ok. 60 ha prowadzone są różne uprawy doświadczalne m.in.: rzepak ozimy, zboża ozime i jare, mieszanki traw, lucerny i międzyplony. Przy uprawach właściciel firmy AgriVision testuje produkty, które ma w swojej ofercie, począwszy od materiału siewnego, poprzez nawozy doglebowe, dolistne, efektywne mikroorganizmy, środki ochrony roślin itd. Podczas spotkania zostanie opisana technologia produkcji poszczególnych upraw.

Prezentacja upraw na plantacjach połączona będzie z pokazem pracy maszyn do zbioru pasz objętościowych. Wisienką na torcie będą plantacje kilkunastu mieszanek traw i ich doświadczalne nawożenie, w tym nawozy dolistne: wieloskładnikowe, aminokwasowe, użycie efektywnych mikroorganizmów i inne nowości dostępne w sprzedaży. Takie doświadczenia są najcenniejsze dla rolników, bo widzą rzeczywiste efekty po zastosowaniu danego produktu lub też ich braku. A okazuję się, że największym problemem rolników jest za duży wybór, za dużo informacji. Co wybrać, co rzeczywiście zda egzamin, zwiększy zysk, a nie tylko podniesie koszt produkcji, takie pytania słyszy się w wielu gospodarstwach.

Warto podkreślić, że zarówno klienci firmy AgriVision jak i inne osoby zainteresowane mogą odwiedzać plantacje w Karolewie każdego dnia, a nie tylko podczas organizowanych pokazów. Pracownicy firmy chętnie prezentują swoje uprawy oraz praktycznie opisują działanie produktów.

Już nie tylko lokalnie


Postęp, rozwój, nowe technologie wszystko idzie do przodu i rozwój jest nieunikniony. Sposób docierania do potencjalnego klienta również bardzo się zmienił. Wspominaliśmy, że firmy organizujące pokazy w Karolewie, mają swoich wiernych klientów w całej Polsce, a nie tylko w powiecie kętrzyńskim, giżyckim, ełckim, czy mrągowskim.

Armand Szara młody właściciel firmy z Karolewa postawił na internet, jego nieograniczone możliwości i zasięg. Wyjaśnia, że od ponad roku działa już sklep internetowy — http://big-agro.pl/, w którym mamy kilkaset wejść dziennie i coraz więcej zamówień. Stale poszerzamy ofertę utrzymując najwyższą jakość oferowanych produktów. Jeszcze jest coś co odróżnia nasz sklep od innych — przekonuje właściciel firmy z Karolewa. — Zdecydowaną większość produktów ze swojej oferty używamy, czy na początku testujmy w rodzinnym gospodarstwie, gdzie poza uprawą roślin mamy hodowlę bydła mlecznego, mięsnego oraz owiec.

Pozytywne efekty stosowania produktów prezentowane są w blogu eksperckim. Założyciel AgriVision zapewnił nas, że nie sprzedaje marzeń tylko efektywne produkty. O czym przekonało się już wielu klientów firmy.

dr inż. Monika Kopaczel - Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 4 (319) kwiecień 2017 r


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Byłem #2225473 | 83.9.*.* 18 kwi 2017 22:34

    Byłem na pokazach w Karolewie, trochę wiało, ale ok było co oglądać. Czekam na te kolejne miże będą robili baloty?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 123 #2225466 | 217.99.*.* 18 kwi 2017 22:13

    Ok

    ! - + odpowiedz na ten komentarz