środa, 17 kwietnia 2024

Skuteczni i bezpieczni – gospodarstwo z Burdąga wygrało konkurs KRUS-u

2015-10-16 09:00:00 (ost. akt: 2015-10-15 14:35:30)
Podsumowanie etapu centralnego konkursu odbyło się podczas targów rolniczych Agro Show w Bednarach k. Poznania. Nagrodę z rąk Artura Brzóski, prezesa KRUS w imieniu Gertrudy i Herberta Tadaj odebrał syn Rejnard

Podsumowanie etapu centralnego konkursu odbyło się podczas targów rolniczych Agro Show w Bednarach k. Poznania. Nagrodę z rąk Artura Brzóski, prezesa KRUS w imieniu Gertrudy i Herberta Tadaj odebrał syn Rejnard

Autor zdjęcia: KRUS

Podziel się:

Dobrze prowadzone gospodarstwo rolne to nie tylko duża wydajność produkcji, ale także bezpieczeństwo. W tym roku już po raz trzynasty zorganizowano konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W tegorocznej edycji laureatami szczebla wojewódzkiego zostali Gertruda i Herbert Tadaj z miejscowości Burdąg z gminy Jedwabno w powiecie szczycieńskim. Ich gospodarstwo zostało wyróżnione także na szczeblu krajowym.

Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Nieruchomości Rolnych i Państwową Inspekcję Pracy. Jego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i przebiega w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Podstawą oceny gospodarstw jest stwierdzenie istniejących zagrożeń. Przy ocenie brane są pod uwagę m.in.: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków gospodarskich i inwentarskich, wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, a także stan techniczny maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarstwie.

Państwo Tadaj prowadzą swoje gospodarstwo od roku 1980. Po swoich przodkach przejęli 33 ha ziemi. Profil gospodarstwa nastawiony był na produkcję mleczną — 14 sztuk bydła mlecznego oraz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (120 sztuk tucznika rocznie).

Od samego początku swojej działalności Państwo Tadaj inwestowali w gospodarstwo, unowocześniając je. Wyremontowali i zmodernizowali starą oborę — założyli w niej dojarkę konwiową oraz przebudowali stanowiska tak, by wydzielić korytarze paszowe. Systematycznie także zwiększali park maszynowy. Zakupili kombajn zbożowy Bizon, ciągnik Ursus oraz maszyny uprawowe.
W 2004 w gospodarstwie zakończono budowę nowej obory na 40 stanowisk krów mlecznych. Co ważne, budynek został oddzielony od części mieszkalnej gospodarstwa, a także zamontowano w nim dojarkę przewodową. W gospodarstwie zainwestowano również w nowoczesny sprzęt — ciągnik Zetor, rozrzutnik obornika, miniładowarkę, przyczepy transportowe, sprzęt do zbioru siana i zielonek. Wszystko by ułatwić i usprawnić pracę.

Gospodarstwo nastawione na produkcję mleka w chwili obecnej liczy 40 sztuk bydła mlecznego i 40 sztuk młodzieży. Areał gospodarstwa to 43 ha ziemi, z czego 6 ha przeznaczonych jest na uprawę kukurydzy, a pozostałe to użytki zielone. W 2014 roku w gospodarstwie wybudowano także silos na kiszonkę.

W najbliższej przyszłości państwo Tadaj chcą przekazać swoje gospodarstwo w ręce syna Rejnarda, który w tym roku zdobędzie dyplom weterynarza. Syn chce kontynuować rodzinną tradycję, zapowiadając jednocześnie dalsze inwestycje i unowocześniania całego gospodarstwa.

Laureaci konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2015”:
I miejsce i tytuł „najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w kraju w 2015 roku” otrzymało gospodarstwo Izabeli i Janusza Bystron z województwa pomorskiego.
II miejsce ex aequo zajęły gospodarstwa:
— Anny i Stanisława Przebinda z woj. małopolskiego
— Sylwestra Olędzkiego z woj. lubelskiego
III miejsce ex aequo zajęły gospodarstwa:
— Izabeli i Piotra Kacprzyków z woj. mazowieckiego
— Beaty i Antoniego Nocon z woj. opolskiego
Nagrodę specjalną Głównego Inspektora Pracy otrzymali Aneta i Paweł Lewandowscy z woj. kujawsko-pomorskiego.

Aleksandra Zawalniak, a.zawalniak@gazetaolsztynska.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 10 (301) 14 października 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB