Niedziela, 26 maja 2024

Susza na Mazowszu: tylko w siedmiu gminach aż 22,5 mln strat

2015-09-02 12:00:00 (ost. akt: 2015-09-21 14:06:56)

Autor zdjęcia: archiwum redakcji

Podziel się:

171 komisji terenowych szacujących straty w gospodarstwach rolnych powołał — według stanu na koniec zeszłego tygodnia — wojewoda mazowiecki. Do jego urzędników wpłynęły protokoły od 7 samorządów, w których szkody zostały oszacowane na łączną kwotę 22,5 mln zł. Straty wykazane przez komisje muszą być zweryfikowane i potwierdzone przez urząd wojewódzki.

Suszą na terenie województwa mazowieckiego — według szacunków samorządów — zostało dotkniętych około 45 tys. gospodarstw oraz 383 tys. ha użytków rolnych. W lipcu najtrudniejsza sytuacja była na północy Mazowsza, w sierpniu suszą zostały dotknięte już wszystkie gminy, także na południu i wschodzie województwa. Do tej pory do wojewody przekazano 390 protokołów z siedmiu gmin z oszacowanymi stratami w uprawach. Są to gminy: Czosnów, Załuski, Stupsk, Świercze, Iłów, Ojrzeń oraz miasto Przasnysz. Sytuacja jest dynamiczna, do urzędu wojewódzkiego wciąż spływają nowe dane dotyczące szkód spowodowanych suszą.

Susza wszędzie, kolejne wnioski


— Po opublikowaniu raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który wskazał stan suszy we wszystkich powiatach województwa, kolejne gminy wnioskują o powołanie komisji szacujących straty. Spodziewamy się, że 90 proc. gmin zwróci się z takimi wnioskami do urzędu — powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Zagrożenie suszą, według IUNG, występuje przede wszystkim wśród upraw: roślin strączkowych, ziemniaka, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, kukurydzy, buraka cukrowego, drzew owocowych. Producenci rolni po oszacowaniu strat i potwierdzeniu ich przez wojewodę będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało również uruchomienie dodatkowej pomocy w wysokości ok. 480 mln zł.

Szacunkowa liczba poszkodowanych przez suszę gospodarstw w poszczególnych subregionach województwa mazowieckiego
Szacunkowa liczba poszkodowanych przez suszę gospodarstw w poszczególnych subregionach województwa mazowieckiego
Mniej dla nieubezpieczonych


— Będzie to pomoc jednorazowa, przysługująca rolnikom, którzy będą mieli wykazane straty na poziomie 30 proc. średniorocznej produkcji z okresu 3 lat. Dla ubezpieczonych gospodarstw, przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego, są to stawki 800 zł do hektara do krzewów i sadów owocowych oraz 400 zł dla pozostałych upraw. Nieubezpieczeni rolnicy otrzymają pomoc pomniejszoną o połowę. Wsparcie w wysokości 600 zł do hektara przewidziano również dla plantatorów czarnej porzeczki — powiedział Marcin Podgórski, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Premier z wizytą u sadowników


Niski stan wód w rzekach utrzymuje się na Wiśle (27 sierpnia osiągnęła rekordowo niski poziom 42 cm), Bugu, Narwi (zagrożenie pracy elektrowni w Ostrołęce), Wkrze i dolnym odcinku Pilicy. Zdecydowana większość mazowieckich gmin dysponuje siecią wodociągową, co znacznie redukuje ryzyko ograniczenia w zaopatrzeniu w wodę. Utrudnienia z dostawą wody występują w niektórych gminach z 15 powiatów. W miejscowościach, w których pojawiają się problemy władze samorządowe wprowadzają ograniczenia w dostawach wody z wodociągu oraz zakazy np. podlewania ogródków, mycia pojazdów czy napełniania basenów. W przypadku wyschnięcia studni organizowany jest dowóz wody.

W zeszłym tygodniu w towarzystwie wojewody Kozłowskiego z sadownikami w Warce spotkała się premier Ewa Kopacz. — Dzisiaj szacujemy straty, ale też oceniamy możliwości pomocy dla wszystkich. Nie tylko dla tych, którzy są hodowcami bydła, czy producentami mleka, ale też sadowników — podkreślała.

Dariusz Kucman, "Kurier Makowski"

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 9 (300) 2 września 2015 r.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB