środa, 17 kwietnia 2024

Światowa premiera nowego nawozu od Timac Agro

2024-01-31 15:29:51 (ost. akt: 2024-01-31 15:31:52)

Autor zdjęcia: Timac Agro

Podziel się:

10 stycznia w Ożarowie Mazowieckim miała miejsce światowa premiera nowego zaawansowanego technologicznie nawozu od Timac Agro. Polska jest pierwszym krajem, który będzie miał w swojej ofercie nawóz zawierający unikalną formułę krzemionki Siliup.

Nowy rok, nowe wyzwania
– Nowy rok, nowy sezon i nowe wyzwania przed nami. Firma Timac Agro przygotowała dla państwa nowy produkt i dziś koledzy, którzy przyjechali do nas z Francji Sylvain Pluchon i Mustapha Arkoun, którzy pracowali bezpośrednio nad tym rozwiązaniem zaprezentują państwu naszą nowość. Jest to dla Timac Agro Polska bardzo ważny dzień i jesteśmy dumni, ponieważ jako pierwsi na świecie zdecydowaliśmy się wprowadzić na rynek nowy nawóz z technologią Siliup, czyli można powiedzieć, że dzisiejsza premiera jest premierą światową. Technologię Siliup opracowano w Centrum Badań i Rozwoju w Saint – Malo we Francji i jest odpowiedzią na bieżące potrzeby rolników, wiążące się z narastającą i powtarzającą się suszą – powiedziała Agata Stolarska, prezes Timac Agro Polska.

Susza jest coraz większym światowym problemem
Piotr Kotowski, product manager, podkreślał, że w ostatnich latach, praktycznie co roku, tyle, że w różnych okresach wegetacji rolnicy, sadownicy i warzywnicy borykają się z problemem suszy. Idziemy z postępem mamy coraz lepszą agrotechnikę, coraz więcej rolnictwa precyzyjnego. Postęp hodowlany zapewnia coraz lepsze i bardziej wydajne odmiany to jednak susza, czy choćby okresowe niedobory wody w krytycznych momentach skutecznie obniżają plony. Analizując opady dla Polski z wielolecia na większości obszarów istotnych rolniczo zmniejszyły się do poziomu 500 mm – 600 mm rocznie. Te liczby wyraźnie pokazują, jak dużym problemem jest niedobór wody. Brakuje jej nie tylko Polsce, z deficytem wody zmaga się cała Europa, w zasadzie jest to problem całego świata.
Timac Agro dostrzega ten problem i wychodzić naprzeciw nasi specjaliści opracowali innowacyjne rozwiązanie wspierające funkcjonowanie roślin w okresach suszy. Technologia Siliup oparta na specjalnie sformułowanej krzemionce pozwala na wielokrotnie lepsze funkcjonowanie roślin w warunkach stresu hydrologicznego – wyjaśnił product manager Timac Agro Polska.

Dwie formy krzemionki
Wysoce zaawansowana technologicznie cząsteczka składa się z dwóch form krzemionki. Jedna z nich o działaniu prebiotycznymi stymuluje bakterie i wpływa na mobilizację bakterii naturalnie występujących w glebie do intensywnego namnażania i uwalniania krzemu w formie dostępnej dla roślin poprzez rozpuszczanie krzemu mineralnego oraz mineralizację krzemu obecnego w resztkach roślinnych. Dzięki działaniu krzemionki Si – Biot zwiększamy pule bakterii o 50 % co przekłada się na 300 % wzrost ilości krzemu dostępnego dla roślin. Druga formuła Si – Gel działa jak żel magazynujący wodę glebową w otoczeniu korzeni. Pozostaje ona dłużej dostępna  w obrębie systemu korzeniowego i może być lepiej wykorzystana przez rośliny. Najważniejsze jest to żeby woda była w pobliżu korzeni szczególnie w momencie kiedy rośliny są młode, rozwijają się. Jeżeli w pierwszych fazach wzrostu nie będą jej miały wpłynie to na ich późniejsze funkcjonowanie i plonowanie.
– Krzem jest drugim po tlenie pierwiastkiem budującym skorupę ziemską, dlatego nie musimy martwić się o niedobór krzemu, ale trzeba go odpowiednio przerobić żeby był dostępny dla roślin. Z całej tej puli krzemu 90% reprezentuje formę mineralną, zaś 10% formę organiczną, a dla rośliny tak naprawdę dostępna jest tylko jedna dziesiąta z całej puli. Jedyną formą krzemu, która może być absorbowana przez rośliny jest kwas ortokrzemowy, tylko w tej formie rośliny mogą pobierać krzem – wyjaśnił Piotr Kotowski.


Monika Kopaczel – Radziulewicz
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB