Podczas uroczystej gali, która odbyła się 11 stycznia 2022 r. w Serocku pod Warszawą, odbyła się prezentacja produktów DNA Performance.
Każdemu rolnikowi zależy, aby jego uprawy były jak najlepiej odżywione, aby były zdrowe i produktywne. W związku z tym dokłada starań, by jak najlepiej nawozić pola i o nie dbać. Współcześnie rolnicy z niepokojem spoglądają na coraz częstsze problemy wynikające chociażby ze zmian pogodowych. Timac Agro wychodzi dziś naprzeciw oczekiwaniom rolników i potrzebom roślin wprowadzając na rynek innowacyjną gamę produktów DNA Performance.
Co to jest biostymulator?
Biostymulatory pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, w przeciwieństwie do nawozów, które historycznie były stosowane przez wszystkich rolników. Zgodnie z definicją EBIC są to substancje i/lub mikroorganizmy, których funkcją po zastosowaniu na rośliny lub ryzosferę jest stymulacja naturalnych procesów, które promują/poprawiają wchłanianie lub wykorzystanie składników odżywczych, tolerancję na stresy abiotyczne, jakość lub plon uprawy, niezależnie od obecności składników odżywczych.
Biostymulatory pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, w przeciwieństwie do nawozów, które historycznie były stosowane przez wszystkich rolników. Zgodnie z definicją EBIC są to substancje i/lub mikroorganizmy, których funkcją po zastosowaniu na rośliny lub ryzosferę jest stymulacja naturalnych procesów, które promują/poprawiają wchłanianie lub wykorzystanie składników odżywczych, tolerancję na stresy abiotyczne, jakość lub plon uprawy, niezależnie od obecności składników odżywczych.
Upraszczając, jeśli porównamy z nami, ludźmi, nawozy to żywność, którą należy spożywać z ważnych powodów, podczas gdy biostymulatory to witaminy, które przyjmujemy codziennie rano, aby być w dobrej formie przez cały rok. Dzięki temu są używane w niewielkich ilościach i mają zapobiegawcze zastosowanie.
Biostymulatory nie zastępują nawozów, są stosowane jako uzupełnienie, aby pomóc roślinie lepiej radzić sobie z zagrożeniami klimatycznymi (zimno, upały, nadmiar wody itp.) i maksymalizować szanse na sukces aż do zbiorów. Pozwalają roślinie być w najlepszym stanie fizjologicznym.
2. Jaki jest związek między Timac Agro a biostymulatorami?
W Timac Agro biostymulatorami interesujemy się nie dlatego, że są to nowe trendy, lecz dlatego, że mamy przekonanie o bardzo pozytywnym wpływie biostymulatorów na rośliny. We Francji Timac Agro już 30 lat temu wprowadził na rynek jedną z pierwszych gam biostymulantów na rynku francuskim, stając się tym samym pionierem. Dziś rozwiązania te są szeroko rozpoznawalne i sprzedawane na całym świecie w ramach Timac Agro.
W 2021 r. Timac Agro France wprowadza na rynek nowy koncept DNA, składający się z kilku innowacyjnych płynnych rozwiązań biostymulacyjnych.
Dlaczego właśnie teraz wprowadzamy na rynek gamę biostymulatorów?
Nasi klienci poszukują rozwiązań o wysokiej wartości dodanej, które uwzględniają coraz trudniejsze konteksty produkcyjne. Rolnicy chcą wykorzystać nowe dźwignie, aby zmaksymalizować swoje zbiory pod względem jakości i wydajności. Jednak kontekst produkcji staje się coraz trudniejszy. W ciągu 20 lat średnia temperatura wzrosła o prawie 2 stopnie, a ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze. Czynniki te mają istotny wpływ na uprawy, np. częstszy i długotrwały stres wodny, ale też wcześniejsze kwitnienie, a przez to kruche, ponieważ naraża kwiaty na nagłe epizody mrozów (patrz przypadek winorośli w 2021 r.). Rolnictwo stoi i będzie musiało stawić czoła nowym wyzwaniom, a nowa gama produktów pomaga rolnikom im sprostać.
Rynek biostymulatorów kwitnie na całym świecie, szczególnie w Europie, która jest największym rynkiem na świecie. Francja jest jednym z pierwszych krajów na tym obszarze.
Jak wyglądał proces rozwoju tej nowej serii?
W CMI od lat zajmujemy się biostymulatorami. Nowa seria była przedmiotem 10 lat badań i rozwoju oraz licznych prób terenowych.
Aby to osiągnąć, skorzystaliśmy z najlepszej wiedzy naukowej na temat świata żywego (dotyczące ekstraktów roślinnych, alg i mikroorganizmów), ale także minerałów, współpracując z międzynarodowymi partnerami akademickimi (m.in. INRA Caen, University of Navarra, The University of Nottingham, Wielka Brytania i inni).
W ten sposób, po zidentyfikowaniu krytycznych faz docelowych kultur, wyizolowano i przetestowano najistotniejsze aktywne zasady. Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone prace, aby podkreślić mechanizmy fizjologiczne wykorzystywane przez roślinę oraz to, w jaki sposób nasze rozwiązania pomogą roślinie zmaksymalizować jej potencjał. Od wyników agronomicznych w terenie po ekspresję genetyczną aktywowanych genów po zastosowaniu, zbadano wiele parametrów, aby scharakteryzować nasze produkty i zmaksymalizować ich skuteczność na roślinach.
Co wyróżnia nową gamę biostymulatorów TIMAC Agro?
Nowa gama integruje rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb każdego obszaru: upraw przemysłowych, zbóż i specjalistycznych produktów konwencjonalnych.
Dzięki naszej pracy badawczej i całej zdobytej wiedzy, możemy teraz jasno wyjaśnić sposób działania naszych innowacji. Ta szczegółowa znajomość każdego z naszych produktów jest kluczowa dla nas, a zwłaszcza dla naszych klientów.
Nowa gama biostymulatorów zaczyna się od diagnozy na poziomie rolnika, a tym samym pozwala nam zidentyfikować najważniejsze czynniki ryzyka. Następnie, dzięki naszym przedstawicielom w terenie, rolnik otrzymuje spersonalizowane porady dotyczące produktów, dawek i etapów w odniesieniu do danej uprawy.
Oto kilka przykładów problemów polowych rozwiązywanych przez nową gamę biostymulatorów:
W uprawach specjalistycznych dążyliśmy głównie do poprawy kryteriów jakości zbiorów. Na przykład w przypadku winogron poprawia się ekstrakcja antocyjanów, podczas gdy w sadownictwie straty w zbiorach są ograniczane przez ograniczenie siniaków i gorzkiej pestki na owocach.
W przeciwieństwie do większości produktów na rynku, wszystkie nasze rozwiązania są zarejestrowane. W ten sposób TIMAC Agro po raz kolejny zapewnia gwarancję jakości i wydajności; te aprobaty są przeprowadzane na wszystkich naszych produktach.
fot. Timac Agro
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez