Sobota, 27 kwietnia 2024

Dolecą wszędzie i pomagają w codziennej pracy

2021-09-24 14:11:21 (ost. akt: 2021-09-27 15:15:23)

Autor zdjęcia: Pixabay

Podziel się:

W przeciągu kilku ostatnich lat drony zyskały olbrzymią popularność, nie tylko jako akcesoria służące do rozrywki, standardowy prezent dla dzieci (i ich rodziców, którzy nadrabiają „straty” z młodości), ale również jako profesjonalny sprzęt pomagający w codziennej pracy.

Drony wspierają filmowców, fotografów, geodetów czy archeologów. Liczba branż korzystających z dronów dynamicznie rośnie - to, co niegdyś było zarezerwowane wyłącznie dla wojska i innych służb, dziś staje się codziennym narzędziem pracy.
Gdzie jeszcze drony znajdują zastosowanie? Na pewno w rolnictwie. To jest jedna z gałęzi gospodarki, która rozwija się niezwykle prężnie pod względem wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. W planowaniu upraw powszechnym jest już stosowanie zdjęć satelitarnych. Nowoczesne systemy nawadniające pilnują tego, aby pola uprawne miały właściwy poziom wilgotności. Drony stosuje się w wielu aspektach związanych z uprawą zbóż, hodowlą bydła i monitorowaniem pól. Szczególnie przydatne są w terenie, który nie jest płaski.

Z czego składa się współczesny dron rolniczy?

Po pierwsze jest znacznie większy od drona kupowanego w klasycznym sklepie z szeroko rozumianą elektroniką. Najczęściej ma 8 potężnych śmigieł i waży nawet do 30 kg. Zasięg aparatury sterującej to kilka kilometrów. Można nim sterować ręczne, ale również za pomocą specjalnych programów wyznaczających trajektorię lotu. Nie trzeba się martwić, że dron nam ucieknie z zasięgu. Odpowiednie systemy dbają o to, żeby wrócił w miejsce startu, gdy tylko wykryje, że kończą mu się baterie lub brakuje mu już chemikaliów do oprysku. Drony posiadają czujniki GPS (monitorujące położenie drona w czasie rzeczywistym), które pozwalają m.in. wrócić do miejsca, w którym zakończyły pracę. Zazwyczaj są zasilane silnikami elektrycznymi. Coraz lepsze i lżejsze akumulatory pozwalają na około 40 minut pracy. W zestawie z dronem najczęściej znajdują się 3 akumulatory i dwie szybkie ładowarki. Dzięki takiemu wyposażeniu przerwy w pracy są minimalne. Ciągle są produkowane drony bazujące na silnikach spalinowych. Mają one jeszcze większy maksymalny czas lotu (do godziny przy pełnym obciążeniu), zasięg i udźwig. Prędkości dronów przekraczają 20 m/s co jest bardzo przydatne w szybkim dolocie do „obrabianego” pola.
System wykrywający przeszkody i utrzymania stałej wysokości lotu nad powierzchnią pozwalają na bezpieczne i bezwypadkowe sterowanie.

Monitoring i opryski

Kamery multispektralne i hiperspektralne wysokiej rozdzielczości oraz czujniki mierzące światło czerwone, zielone, niebieskie, w bliskiej i dalekiej podczerwieni umieszczone na dronach pozwalają zautomatyzować proces tworzenia ortofotomap, proces oceny wzrostu roślinności, ale także zmierzyć “znormalizowany wskaźnik współczynnika wegetacji”, (w skrócie NDVI), który określa ich kondycję. Ta technologia umożliwia identyfikację miejsc o nadmiernie wysokiej wilgotności lub objętych suszą.
Niektóre drony posiadają pojemnik na 20 litrów chemikaliów, posiadający system dysz, pozwalajączy robić opryski o szerokości do 7 m. Ponieważ opryski mogą być sterowane z dużej odległości, operator drona jest praktycznie bezpieczny.

Drony jako wsparcie upraw roślinnych:

W rolnictwie drony wykorzystywane są na różne sposoby. To m.in.
- Monitorowanie wzrostu oraz inspekcja szkód w miejscach trudno dostępnych. Ze względu na znikome koszty eksploatacji drona, wybrane obszary mogą być wielokrotnie badane.
- Ustalenie stopnia wegetacji i zdrowotności upraw.
- Ocena uszkodzeń roślin w wyniki złego przezimowania, wykrycia szkodników.
- Określanie stopnia zniszczeń dokonanych przez zwierzynę łowną (dodatkowym atutem jest fakt, iż dron regularnie unoszący się nad polem i jego charakterystyczny dźwięk może przyczyniać się do odstraszania dzikich zwierząt) lub zjawiska pogodowe - można sporządzić zdjęcia rozległego terenu, które pomogą w procesie uzyskania pomocy finansowej od państwa lub odszkodowania od irmy ubezpieczeniowej.
- Ustalanie stref zmiennego nawożenia oraz zindywidualizowanych oprysków - zaplanowania ukierunkowanego i precyzyjnego nawożenia. Drony umożliwiają wykrywanie i analizę zawartości pierwiastków stałych w glebie dzięki czemu można w ustalać niedobory składników pokarmowych i planować politykę oprysków.
- Oszacowywanie wielkości plonów oraz liczby sadzonek
- Odpowiednie zagospodarowanie ziemi uprawnej jest istotnym czynnikiem we współczesnym rolnictwie. Wykorzystywanie dronów pozwala na szybkie wykonanie precyzyjnych pomiarów powierzchni, będących kluczową informacją w trakcie planowania i zarządzania gospodarką.
- Dron sprawdza się także idealnie w przypadku sytuacji kryzysowych - losowych zdarzeń naturalnych takich jak pożary, podtopienia upraw.

Zalety wykorzystania dronów w rolnictwie

Drony stają się coraz częściej wykorzystywanym narzędziem przez rolników w XXI wieku. W naszym kraju jest to jeszcze temat dość niszowym tematem, chociaż w wielu krajach używanie dronów staje się tak powszechne jak używanie ciągników. Rolnicy na całym świecie dostrzegają wielki potencjał w wykorzystaniu bezzałogowców, bo dzięki temu ułatwiają sobie pracę, uzyskują lepsze plony i oszczędzają pieniądze.
Przyszłość bezzałogowych statków powietrznych w tej branży rysuje się w jasnych barwach. Konsekwentnie, malejące ceny takich urządzeń mogą spowodować, iż wkrótce na polskiej wsi nikogo nie będzie dziwił dźwięk śmigieł drona, a uprawy będą monitorowane przez dedykowane do tego specjalistyczne produkty.
Jacek Młynkiewicz


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB