Sobota, 20 kwietnia 2024

Dożynkowej tradycji stało się zadość

2021-09-01 14:45:35 (ost. akt: 2021-09-01 14:47:04)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Podziel się:

W ostatnią niedzielę wakacji, 29 sierpnia 2021, odbyły się dożynki gminy Lubawa. Tegorocznym gospodarzem gminnego święta plonów było Tuszewo.

Dożynki gminne w Tuszewie rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej, podczas której rolnicy, mieszkańcy i gości dziękowali Bogu na plony. Ta wyjątkowa msza polowa odbyła się na dziedzińcu miejscowej szkoły. Po mszy, korowód na czele którego szli przedstawiciele sołectw gminy Lubawa niosąc dożynkowe wieńce, zaproszeni goście, rolnicy i mieszkańcy, przeszli na plac, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.


Zachowana była piękna tradycja, gdzie z ostatnich kłosów, owoców, kwiatów czy nasion gospodynie i dziewczęta wiły piękne, pomysłowe wieńce, często zawierające symbole religijne.

Wieńce dożynkowe to prawdziwe dzieła sztuki.


Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec, w którym udział wzięło 8 grup wieńcowych. Tytuł najpiękniejszego przypadł sołectwu Rumienica z parafii pw. św. Barbary w Rumianie. Wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy oraz w tej samem wysokości nagrody finansowe.

Nowością był konkurs na najładniejszą kukłę dożynkową.


Jury nie miało łatwego zadania, mieszkańcy Tuszewa wykazali się dużą pomysłowością i ogromnym zapałem przy tworzeniu dożynkowych dekoracji. Ostatecznie nagroda trafiła do państwa Doroty i Krzysztofa Chęć.

Miłym akcentem było również nagrodzenie pucharami tegorocznych starostów dożynkowych. Puchary te ufundowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza a wręczył wójt Tomasz Ewertowski oraz Stefan Kordalski – członek Izb w powiecie Iławskim.

Podczas tegorocznych dożynek nie zabrakło Kół Gospodyń Wiejski z gminy Lubawa. Specjalnie dla nich, zorganizowany został konkurs kulinarny „Kuchnia Ziemi Lubawskiej”, w tym roku pod hasłem „Śniadanie na trawie”. Łącznie wystartowało 7 drużyn (6 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 1 Klub Senior+), które przygotowały stoiska z potrawami i wypiekami związanymi z tradycyjną, lokalną śniadaniową kuchnią lubawską. Każdy zespół za udział w konkursie otrzymał podziękowanie oraz nagrodę rzeczową. Rywalizację wygrało Koło Gospodyń Wiejskich „Tuszewianki”, ale wszystkie zasługują na wielkie i ogromne gratulacje oraz podziękowania.

Panie w przepięknych strojach serwując fenomenalne potrawy, są najlepszą i najpiękniejszą ozdobą dożynek, bez nich trudno sobie wyobrazić nie tylko dożynki, ale przede wszystkim codzienność w małych, lokalnych Ojczyznach.

Starostami dożynek w tym roku byli: Anna Ziółkowska oraz Andrzej Gacioch, którzy na ręce wójta gminy Lubawa, Tomasza Ewertowskiego, złożyli chleb. Chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś bardzo ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB