Piątek, 14 maja 2021

Etap wojewódzki konkursu AgroLiga 2020 rozstrzygnięty

2020-09-18 15:19:36 (ost. akt: 2020-09-19 10:19:26)
Wszyscy finaliści konkursu AgroLiga 2020 - kategoria rolnik

Wszyscy finaliści konkursu AgroLiga 2020 - kategoria rolnik

Autor zdjęcia: M.Maj

Podziel się:

Na spotkaniu w Starych Jabłonkach zaprezentowano zwycięzców konkursu AgroLiga, który prezentuje dorobek rolnictwa i firm funkcjonujących w branży rolniczej z podziałem na poszczególne województwa.

Damian Godziński, dyrektor Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, po powitaniu przybyłych gości, krótko przypomniał historię AgroLigi, która rozpoczęła się już 28 lat temu, co roku jest to wyczekiwane wydarzenie, które ma swoją markę, zmieniała się tylko forma nagradzania laureatów.

Ogólnopolski konkurs AgroLiga 2020 rozstrzygany jest na dwóch szczeblach – wojewódzkim i krajowym. Wojewódzki etap konkursu organizowany jest przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie we współpracy z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Finał wojewódzki odbył się 17 września w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.

Etap krajowy organizowany jest przez Redakcję Audycji Programu 1 TVP i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesów: TVP S.A., ARiMR, KOWR i KRUS.
Wybierani są laureaci w kategorii rolnik i firma. Najlepsi rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, będący liderami w swoim regionie, osiągający wysokie rezultaty produkcyjne i ekonomiczne. Bycie laureatem to duży sukces oraz świadectwo pomysłowości i kreatywności w poszukiwaniu nowych rozwiązań produkcyjnych.

Podczas spotkania w Starych Jabłonkach zaprezentowano sześciu finalistów w kategorii rolnik i sześciu finalistów w kategorii firma. Przedstawiono profil działalności każdego laureata, omówiono profile gospodarstw, kierunki rozwoju i osiągnięcia. Wszyscy laureaci wyróżniali się jedną cechą, była to chęć do działania, rozwoju, ciągłego udoskonalania gospodarstwa, czy też firmy.

Finalistami konkursu AgroLiga 2020 w kategorii rolnik byli: Danuta i Janusz Pałyska, Agata i Krzysztof Niebrzydowscy, Małgorzata i Dariusz Pucer, Magdalena i Przemysław Jara, Ewa i Grzegorz Wróblewscy oraz Grażyna i Zbigniew Wójcik.
Spośród finalistów wyłoniono Mistrza i Wicemistrza AgroLigi 2020.

Mistrzami AgroLigi w kategorii rolnik zostali Państwo Małgorzata i Dariusz Pucer prowadzący 18 ha gospodarstwo ukierunkowane na prowadzenie pasiek pszczelich. Ponad 800 uli, z czego 300 uli prowadzonych jest certyfikowanymi metodami ekologicznymi. Rolnicy są kontynuatorami rodzinnych tradycji w zakresie pasiecznictwa, roczne zbiory miodu wynoszą ok. 40 t, taka produkcja oraz pozyskane środki Unijne pozwoliły w 2011 roku utworzyć zakład konfekcjonowania miodu i stworzyć rozpoznawalną, stabilną markę miodów „Pasieka Pucer”.

Wicemistrzami zostali Państwo Agata i Krzysztof Niebrzydowscy, kolejne miejsca zajęli:
3 miejsce- Magdalena i Przemysław Jara
4 miejsce - Grażyna i Zbigniew Wójcik
5 miejsce - Danuta i Janusz Pałyska
6 miejsce - Ewa i Grzegorz Wróblewscy

Finalistami w kategorii firma byli: Fundacja Inkubator Kreatywności, Zajazd Tusinek, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Gołogóra, Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski, Agrovis Sp. J. Mleczarnia rzemieślnicza "Roguska Struga", Fricke Maszyny Rolnicze Sp. z o. o.

Mistrzem w kategorii firma został Zajazd Tusinek firma rodzinna, której właścicielem jest Grzegorz Winiarek. Dogodna lokalizacja i doświadczenie gospodarzy umożliwiły stworzenie firmy, w skład której wchodzi kilka inicjatyw: restauracja wraz ze sklepem farmerskim, gospodarstwo rolne, część hotelowa , a także przetwórnia mleka krowiego i koziego. 39 ha gospodarstwo, w którym hodowane jest bydło mleczne rasy Jersey, kozy, kury, bażanty, indyki, perliczki, króliki oraz koniki polskie. Gospodarstwo to głównie łąki i pastwiska oraz wydzielony 3 ha warzywnik.

Wicemistrzami została Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski
3 miejsce - Fricke Maszyny Rolnicze Sp. z o. o.
4 miejsce - Agrovis Sp. J. Mleczarnia rzemieślnicza "Roguska Struga"
5 miejsce - Zakład Przetwórstwa Mięsnego Gołogóra
6 miejsce - Fundacja Inkubator Kreatywności

Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom, obszerna relacja z wydarzenia ukaże się 30 września w najbliższym wydaniu Rolniczego ABC.


Wszyscy finaliści AgroLigi 2020 - kategoria firma
Źródło: Gazeta Olsztyńska

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB