Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Energia ze słońca na długie lata

2019-03-20 15:04:23 (ost. akt: 2019-03-20 18:32:10)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Podziel się:

Rolnik może zyskać niezależność energetyczną — zapewnia Sylwia Ossowska z firmy Sun Invest, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Po co rolnikowi fotowoltaika?
— Odpowiedź jest prosta — rolnik potrzebuje słońca. Nie tylko na polu, gdzie słońce pomaga rosnąć roślinom, ale również pod dachem, gdzie rolnictwo również się rozwija. Dzisiejsze gospodarstwa nie wyglądają już tak jak dawniej — są nowoczesne i zmechanizowane, dzięki czemu praca fizyczna ludzkich mięśni została ograniczona do minimum. Ale do tego potrzebny jest prąd. Niestety rachunki za energię są coraz większe. Dlaczego więc nie postawić na fotowoltaikę, która energię ze słońca przetworzy na taką, która zasili gospodarstwo? Dzięki temu zyskujemy niezależność energetyczną. W instalacjach współpracujących z magazynami energii mamy pewność, że w przypadku braku zasilania z sieci urządzenia nadal będą pracowały. Dzięki temu działanie gospodarstwa nie zostanie przerwane choćby na moment.W jaki sposób działa fotowoltaika?
— Pozwala bezpośrednio przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwo to jednak za mało — może wytworzyć maksymalnie 2 W energii, dlatego ogniwa łączy się szeregowo lub równolegle w tak zwane moduły fotowoltaiczne. Znajdują się one w specjalnej obudowie, która chroni je przed wilgocią, korozją, zanieczyszczeniami i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Połączone w większe zespoły tworzą panele fotowoltaiczne. Systemy fotowoltaiczne mają jeszcze tę przewagę nad podobnymi rozwiązaniami energetycznymi, że mogą być montowane w praktycznie każdych warunkach. Jedyny wymóg to swobodny dostęp do promieniowania słonecznego. Fotowoltaika może być montowana zarówno na dachach płaskich, skośnych jak i na gruncie czy elewacji budynku. Dzięki temu mamy do wyboru szeroki wachlarz powierzchni, która może być wykorzystana. Idealne są duże powierzchnie dachów. Nieważne, czy budynku mieszkalnego, czy zabudowań gospodarczych: chlewni, garaży, magazynów lub obór.

Ale czy to się opłaca? Prąd kosztuje, ale fotowoltaika również. W rolnictwie takich paneli fotowoltaicznych potrzeba dużo.
— Każde gospodarstwo wymaga dużych zasobów energii, to prawda. Im to zapotrzebowanie jest większe, tym większą musimy zbudować elektrownię słoneczną. Jednak uzyskujemy mniejsze koszty w przeliczeniu na jednostkę mocy. Po drugie, rolnik, który płaci podatek VAT, może go w całości odliczyć, zyskując tym sposobem 23 proc. Po trzecie, może także odliczyć 25 proc. od podatku gruntowego, bo przepisy stanowią jasno, że każdy rolnik wykonujący inwestycje ekologiczne ma prawo odliczyć taką procentowo sumę. Oczywiście, co też ważne, na początku nie płaci elektrowni za prąd, bo sam go produkuje. Płaci jednak raty za fotowoltaikę, które — zależnie od ich ilości i wysokości — się skończą. Wtedy rolnik będzie miał prąd zupełnie za darmo. Spadną mu więc koszty, a co za tym idzie — nie tylko będzie miał nowoczesne gospodarstwo, ale przede wszystkim będzie konkurencyjny. Bo przecież koszty będzie miał niższe, więc i zaproponuje lepsze ceny.

Wiceprezes zarządu Sun Invets Sylwia Ossowska

Wiceprezes zarządu Sun Invest Sp. Z.O.O. Sylwia Ossowska


Na jak długo starczy taka inwestycja?
— Panele fotowoltaiczne mają gwarancję na 25 lat. Ale ich żywotność jest znacznie dłuższa. Po tym czasie wydajność instalacji będzie pracowała na poziomie 80 proc. Cały czas będzie więc efektywna. I co najważniejsze, przez ten czas będziemy cieszyć się ekologiczną energią. Świat idzie do przodu, a najlepsze gospodarstwa rolne w Polsce i w krajach zachodnich szukają optymalnych rozwiązań, które zwiększają zyski i jakość produktów. Fotowoltaika idealnie wpisuje się w ten trend, zapewniając niezależność energetyczną, o jakiej wcześniej można było tylko pomarzyć.

Sun Invest Sp. z o.o.
Ul. Tracka 5, Olsztyn
Godziny pracy biura:
Pn. – Pt. : 9:00 – 16:00
tel.: +48 606 947 275
e-mail: info@suninvest.pl
www.suninvest.pl

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB