Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Gwałtowny atak wirusa ASF. W Białej Piskiej ma się zebrać sztab kryzysowy.

2019-01-16 15:44:49 (ost. akt: 2019-01-16 15:47:37)

Autor zdjęcia: fot. Beata Smaka

Podziel się:

Do powiatu piskiego z końcem grudnia 2018 roku dotarła gwałtowna fala wirusa ASF. Na chwilę obecną mamy 5 potwierdzonych przypadków u padłych dzików, które znaleziono w okolicach Monet. Ale już teraz wiadomo, że będzie ich znacznie więcej.

Powiatowe służby weterynaryjne biją na alarm. Pod koniec grudnia wirus ASF zaczął się nagle rozprzestrzeniać w naszym powiecie. — Początkowo potwierdzono obecność wirusa u dwóch dzików, padłych na bagiennym terenie w okolicach Monet w gminie Biała Piska. Jednym z chorych osobników był odyniec, przypuszczalnie migrujący w okresie huczki, który prawdopodobnie zaraził lochy — informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piszu Dorota Jórzak. — Na obecną chwilę potwierdzono w powiecie 5 przypadków ASF u dzików. Wszystkie zlokalizowane są w pobliżu Monet. Czekamy na wyniki pięciu kolejnych dzików, u których zmiany anatomopatologiczne wskazywały jednoznacznie na ASF.
Służby robią co mogą, by opanować sytuację. Jednak nie jest to proste. Do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piszu wpływają kolejne zgłoszenia o padłych dzikach. Jak podkreśla Dorota Jórzak, priorytetem jest teraz zabezpieczenie i utrzymanie ferm trzody chlewnej. W powiecie piskim mamy 50 hodowców świń. Największe pogłowie trzody chlewnej posiada właśnie gmina Biała Piska. W najbliższym czasie ma się tam zebrać sztab kryzysowy.
— Najbliższe gospodarstwo znajduje się w odległości 11 km od potwierdzonego przypadku ASF. Ferma liczy około 2 tys. sztuk tuczników. W obliczu nadchodzącego kryzysu budującym faktem jest zgodna współpraca zaangażowanych w zadanie walki z ASF nadleśnictw, kół łowieckich, jednostek samorządu terytorialnego, od których otrzymujemy jako inspekcja ogromne wsparcie — mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii i dodaje: — Dokładamy wszelkich starań w błyskawicznym reagowaniu na doniesienia o wykrytych martwych dzikach w celu ich zabezpieczenia i unieszkodliwienia, przestrzegając zasad bioasekuracji. Niestety mamy znikomy wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa w populacji dzików z uwagi na wektory przenoszenia, jakimi są inne gatunki zwierząt, biorąc pod uwagę ich biologię i behawior – czyli ptaki drapieżne i padlinożerne, lisy, jenoty, wilki itd.
Na dzień dzisiejszy w województwie warmińsko – mazurskim mamy potwierdzonych 389 przypadków ASF w dzików. Wirus bardzo dynamicznie się rozprzestrzenia. Do tej pory zaatakował powiaty: bartoszycki, braniewski, gołdapski, elbląski, giżycki, mrągowski, lidzbarski, olecki, ełcki, węgorzewski oraz nasz. Coraz częściej służby weterynaryjne potwierdzają ASF nie tylko u dzików padłych, ale również odstrzelonych.
Przypomnijmy. W powiecie piskim pierwszy przypadek wirusa ASF stwierdzono w styczniu ubiegłego roku. Padłego dzika znaleziono w okolicach Szwejkówka w gminie Orzysz. Do tematu będziemy wracać.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cuda #2664230 | 37.201.*.* 16 sty 2019 19:55

    CUDA CUDA pis.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz