– Obszar finansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich obejmuje praktycznie wszystkie aspekty dotyczące rolnictwa – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej poświęconej dotychczasowej realizacji Programu i naborom wniosków w bieżącym roku.
W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger oraz podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Minister Ardanowski zapewnił, że nie stracimy żadnych pieniędzy, które są dostępne w ramach PROW 2014-2020 i dodał, że najważniejsze jest ich efektywne wydatkowanie.
– Nie tylko jest ważne wydawanie, ale ważniejsze jest jeszcze wydawanie „z głową” – podkreślił.
– Wszystko to co będzie możliwe do uproszczenia zostanie uproszczone, chociaż wprowadzanie zmian w PROW nie jest łatwe i wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej – zaznaczył szef resortu rolnictwa i dodał, że bieżąca analiza realizacji Programu jest bazą do wprowadzania modyfikacji oraz negocjacji w zakresie nowego WPR.
– Istotne jest, aby inwestowanie przynosiło wartość dodaną– zwrócił uwagę minister Ardanowski.
Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki szczegółowo przedstawił stan realizacji poszczególnych działań oraz harmonogram naboru kolejnych wniosków w roku 2019.
–Do końca 2018 roku na kontach beneficjentów znalazło się 16,5 mld złotych, czyli ponad 28% dostępnej puli środków –poinformował wiceminister.
Od początku realizacji do końca 2018 roku zostało złożonych łącznie około 3,5 mln wniosków o przyznanie pomocy. A ich wartość wynosi 40,5 mld złotych, co stanowi ponad 69% całkowitego budżetu Programu. Ogólny poziom kontraktacji wynosi ponad 46 % dostępnego budżetu.
Podsekretarz stanu zwrócił uwagę, że głównymi celami PROW 2014-2020 są: wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz zadania środowiskowe i klimatyczne.
–Analizując stan realizacji Programu należy pamiętać o formule n+3, a to oznacza, że środki muszą być wydatkowane do roku 2023 – podkreślił wiceminister Zarudzki.
Prezes ARiMR Maria Fajger zwróciła uwagę, że kierowana przez nią instytucja jest największą agencją płatniczą w Unii Europejskiej.
– Jesteśmy agencją płatniczą za pośrednictwem której dystrybuowane są do beneficjentów środki unijne oraz krajowe, a miniony rok był szczególnie trudny ze względu na bardzo wiele realizowanych działań – podkreśliła prezes.
– Niezwykle istotna jest determinacja w realizacji zasady n+3, gdyż ile środków nie zostanie w tej formule zrealizowanych, tyle nam przepadnie – przypomniała szefowa ARiMR.
– Spełniliśmy tę zasadę z naddatkiem – poinformowała prezes Maria Fajger i dodała, że nie oznacza to spowolnienie w tym roku działań Agencji, a wręcz przeciwnie przyspieszenie ich.
Minister Ardanowski powiedział, że pomimo trudności ARiMR dobrze realizowała swoje zadania i wskazał na wypłatę zaliczek płatności bezpośrednich oraz realizację pomocy suszowej.
źródło MRiRW
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez