środa, 21 kwietnia 2021

Coraz więcej kontroli importowanych roślin.

2019-01-08 16:44:21 (ost. akt: 2019-01-08 16:50:03)

Autor zdjęcia: fot.redakcja

Podziel się:

Wrasta import produktów roślinnych z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej. Tym samym rośnie ilość kontroli fitosanitarnych. Jak wynika z danych resortu rolnictwa, nie wszystkie rośliny mogą trafić na teren Polski i wspólnoty.

Na problem kontroli importowanych z krajów spoza Unii Europejskiej roślin oraz produktów roślinnych zwróciła uwagę posłanka z Warmii i Mazur Urszula Pasławska. Do ministra rolnictwa zwróciła się z zapytaniem w sprawie granicznej kontroli fitosanitarnej, które przed wprowadzeniem na terytorium RP powinny zostać poddane wspomniane produkty.

— W ciągu ostatnich lat znacząco wzrósł import żywności z krajów nienależących do Unii Europejskiej, szczególnie zbóż oraz innych produktów rolno-spożywczych — zauważyła przedstawicielka mieszkańców regionu w parlamencie. — Biorąc pod uwagę ceny produkcji oraz jakość środków użytych w procesie produkcji importowanych roślin i produktów roślinnych istnieje poważna obawa o ich jakość i to, czy spełniają wymogi unijne.

Jak jednak wynika z danych przekazanych przez resort, kontroli, o które pytała posłanka, jest z roku na rok coraz więcej. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Z kolei celem takich kontroli jest "niedopuszczenie do wprowadzenia na obszar kraju, a także na obszar Unii Europejskiej organizmów szczególnie szkodliwych roślin".

— W 2015 roku granicznej kontroli fitosanitarnej poddano 13 119 przesyłek zawierających rośliny produkty roślinne lub przedmioty podlegające takiemu obowiązkowi przed ich wprowadzeniem na teren Unii Europejskiej — poinformował Szymon Giżyński - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. — Z kolei w 2016 r. skontrolowano 14 469 przesyłek, a w 2017 r. - 16 515 przesyłek. Natomiast od 1 stycznia do 20 listopada tego roku skontrolowano 16 035 przesyłek.
Ponadto w 2015 r. PIORiN wydała 12985 decyzji zezwalających na wwóz, 129 decyzji zakazujących wprowadzenia przesyłki na terytorium Polski a tym samym terytorium UE oraz 5 decyzji nakazujących przeprowadzenie określonych działań w odniesieniu do przesyłki (dot. opakowań drewnianych – nakazano natychmiastowe zniszczenie).
W 2016 r. wydano 14 296 decyzji zezwalających na wprowadzenie przesyłki i 173 decyzje zakazujące wprowadzenia.
W 2017 r. wydano 16 352 decyzje zezwalające na wwóz i 174 decyzje zakazujących wwozu.
Natomiast od 1 stycznia do 20 listopada 2018 roku wystawiono 15 917 decyzji zezwalających na wwóz, 118 decyzji zakazujących wwozu i 3 decyzje nakazujące podjęcie określonych działań.
— Mam nadzieję , że powyższe dane będą stanowić cenną informację, ukazującą znaczenie pracy i wolumen zadań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa — podsumował Giżyński.
cpr

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB