Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Jesień na użytkach zielonych

2018-10-02 13:57:03 (ost. akt: 2018-10-02 10:08:05)

Autor zdjęcia: fot.pixabay

Podziel się:

Jesień to okres, w którym możemy wykonać wiele prac mających na celu powiększenie naszych zbiorów pasz objętościowych w następnym sezonie wraz z polepszeniem ich jakości. Po tegorocznej suszy, która znacznie ograniczyła plony roślin pastewnych optymalne rozwiązania są bardzo ważne.

W ostatnich latach coraz częściej występują bardzo suche wiosny, a stosunkowo obfite w opady końcówki lata oraz jesień. Bardzo duża liczba rolników decyduje się przez to na siewy jesienne mieszanek traw czy lucern. Równe wschody i ograniczone zachwaszczenie przy siewie bez rośliny osłonowej pozwalają na zbiór w nowym sezonie kilku pokosów wartościowej paszy. Aby siew jesienny w pełni się powiódł trzeba go wykonać najpóźniej do połowy września. Lucerny, koniczyny czy mieszanki z nimi oraz gatunki traw takie jak kostrzewy czy kupkówka należy jednak wysiać wcześniej tj. najlepiej maksymalnie do 10-tego września. Rośliny muszą do zimy zbudować system korzeniowy i przygotować się na zimowanie.

Jesienny podsiew
Poza skutecznym jesiennym zakładaniem nowych użytków zielonych, warto również wykonać podsiew jesienny trwałych użytków zielonych tj. takich, których nie możemy po prostu zasiać od nowa lub chcemy poprawić jakość w miarę dobrze plonujących łąk czy pastwisk. W takim przypadku podsiew najlepiej wykonać przed ostatnim pokosem lub po ostatnim, ale w terminie dającym szansę na wykształcenie się odpowiednio roślin do zimy. Razem z podsiewem należy zastosować wapnowanie i/lub nawożenie fosforowo-potasowe – przejazd agregatu umożliwi lepszy kontakt nawozu z glebą, czyli jego szybsze działanie.

Międzyplon ozimy
Przy częstym braku paszy warto również pomyśleć o międzyplonie ozimym wysiewanym np. po kukurydzy lub na polu, gdzie w kolejnym roku będzie wysiewana kukurydza na kiszonkę. Przykładami są żyto, żyto z dodatkiem wyki i innych roślin lub mieszanka życicy wielokwiatowej, koniczyny inkarnatki i wyki ozimej. Siejemy je do końca września, a plon zbieramy stosunkowo wcześnie, bo już na początku maja. Umożliwia to wysiew kukurydzy w stosunkowo korzystnym terminie. Międzyplony ozime, poza dostarczeniem dużej ilości świetnej jakościowo paszy, przyczyniają się również do poprawy właściwości gleby oraz jej ochronie przez erozją. ABS

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sasiad #2593101 | 37.47.*.* 2 paź 2018 18:47

    Wegorzewie sa Działki pod Mamrami sasiad Leon Kwarciniszki ma domek i szambo w nocy wylwea szambo do kanału za pomoca pompu Uwaga niszy Srodowiskomyf

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz