Czwartek, 22 kwietnia 2021

Agrii otwiera najnowocześniejszy w Europie Zakład Produkcji Nasiennej.

2018-06-29 15:07:58 (ost. akt: 2018-06-29 15:13:37)

Podziel się:

20 czerwca 2018 r. firma Agrii Polska Sp. z o.o. otworzyła oficjalnie Zakład Produkcji Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim. Dzięki inwestycji wartej blisko 30 mln złotych Agrii będzie dysponowało najnowocześniejszą w Europie linią do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Obok nasion opatrzonych marką Nasiona Dalgety w zakładzie będą wytwarzane innowacyjne nawozy otoczkowane Agrii. Obiekt będzie jednocześnie pełnił funkcję jednego z najważniejszych centrów logistycznych firmy.

Fabryka ma powierzchnię 12.000 m2 i wydajność 900 ton na dobę.
https://m.wm.pl/2018/06/orig/dsc5328-477293.jpg
W zakładzie są dwie linie do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego – jedna o wysokiej wydajności, druga przeznaczona do gatunków bardziej wymagających. Obie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia i zaprawiania firmy Cimbria, Westrup oraz Bühler. W procesie produkcji wykorzystywane są także stół grawitacyjny oraz sorter optyczny, pozwalające na pełną eliminację nie tylko pośladu, ale także wszelkich innych niepożądanych zanieczyszczeń, w tym także sporyszu.

W fabryce będzie produkowany materiał siewny pieczołowicie wyselekcjonowanych odmian zbóż, rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw z linii Nasiona Dalgety. W standardzie nasiona są zaprawiane z zastosowaniem polimeru, dzięki któremu substancja aktywna zaprawy jest równomiernie rozprowadzana na ziarniaku, zapewniając skuteczniejszą jego ochronę.
W przypadku produkcji większości nasion w trakcie zaprawiania na ziarniak nanoszony będzie także nawóz donasienny, który jest źródłem łatwo dostępnego fosforu, niezbędnego do stymulowania intensywnego rozwoju systemu korzeniowego. Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana jest też pełna aspiracja, czyli odpylanie, pozwalające zapewnić najwyższą jakość produkcji.
https://m.wm.pl/2018/06/orig/dsc5368-477294.jpg
Przy zakładzie funkcjonuje akredytowane laboratorium nasienne z 3 analitykami. Oprócz nich Agrii zatrudnia także kilkunastu akredytowanych kwalifikatorów polowych i próbobiorców, nadzorujących reprodukcję materiału siewnego w starannie wyselekcjonowanych gospodarstwach rozproszonych po całym kraju.

Na terenie obiektu znajduje się także wysoce precyzyjna linia do otoczkowania nawozów o wydajności 12 ton na godzinę, z automatycznym układem mieszającym, transportującym i pakującym. Wytwarzane na niej są nawozy doglebowe Agrii: Super N oraz ABS Canola i ABS Corn. Nawóz Super N zaopatrzony jest w specjalną powłokę, zabezpieczającą przed stratami azotu w wyniku niekorzystnych przemian w glebie. Technologia ABS P wykorzystywana w przypadku nawozów ABS Canola i Corn zapobiega stratom fosforu i zapewnia jego dostępność w przyswajalnej przez rośliny formie w trakcie wegetacji.
https://m.wm.pl/2018/06/orig/dsc5483-477295.jpg
Części produkcyjnej towarzyszą także: część biurowa, obszerny i nowoczesny magazyn wyrobów gotowych o pojemności ponad 3,5 tys. miejsc paletowych oraz magazyn środków ochrony roślin na 1,3 tys. miejsc paletowych, który spełnia najwyższe wymogi dot. bezpieczeństwa, np. zaopatrzony jest w śluzę przed wejściem i ulokowany w niecce o głębokości 1 m.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB