Poniedziałek, 25 maja 2020

Susza rolnicza w Polsce

2018-06-06 13:49:05 (ost. akt: 2018-06-06 14:15:09)

Podziel się:

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Państwowy Instytut Badawczy ogłosił suszę rolniczą w Polsce. Urzędnicy szacują, że plony mogą być nawet o 20 proc. niższe.

Jak wynika z raportu IUNG Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, przy czym w 10 z nich występowała ona we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2285 gminach tj. 92,21% gmin kraju na powierzchni 48,90% gruntów ornych.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła minus 90 mm. W porównaniu do poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa obniżeniu o 21 mm.

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:
• zbóż jarych
• zbóż ozimych
• truskawek
• krzewów owocowych
• drzew owocowych

W komunikacie IUNG stwierdzono też, że zarówno kwiecień jak i maj charakteryzowały się bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz wysokim usłonecznieniem. Wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich.

Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne co spowodowało duże obniżenie wartości KBW, oznaczające znaczne niedobory wody dla roślin.

Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Źródło: IUNG- PIB

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB