Czwartek, 22 kwietnia 2021

Uwaga! Afrykański pomór świń

2018-02-15 20:00:42 (ost. akt: 2018-02-15 20:16:55)

Autor zdjęcia: GW

Podziel się:

Powiatowy lekarz weterynarii w Olsztynie informuje:

Hodowcy trzody chlewnej!

W Polsce od 2014 roku stwierdzane są ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików, w tym w województwie warmińsko-mazurskim.

Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale jest szkodliwy dla gospodarki i waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki.

Należy:

- Zarejestrować w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każde stado świń (nawet jeśli jest w nim tylko jedna sztuka)

- Bezwzględnie należy przestrzegać przepisów o identyfikacji i rejestracji zwierząt (zgłaszanie znakowania zwierząt, przemieszczeń, upadków, aktualizowanie księgi rejestracji stada świń)

- Bezwzględnie należy przestrzegać zasad bioasekuracji - przy karmieniu i pielęgnacji świń stosować ubiór przeznaczony do tych celów

- Nie kupować świń z niewiadomego źródła pochodzenia, nieoznakowanych i bez świadectwa zdrowia

- Utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami

- Karmi świnie tylko paszami zabezpieczonymi przed dostępem zwierząt wolno żyjących

- Nie karmić świń odpadkami kuchennymi

- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u świń, w tym upadków, powiadomić najbliższego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub inspekcję weterynaryjną (całodobowo pod numerem 693 997 601)

Niepodporządkowanie się powyższym zaleceniom może skutkować pozbawieniem prawa do odszkodowania za świnie padłe lub zabite z nakazu inspekcji weterynaryjnej w przypadku stwierdzenia w stadzie afrykańskiego pomoru świń.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB