Wtorek, 20 kwietnia 2021

Od 19 lutego nabór wniosków na modernizację gospodarstw

2018-02-18 11:00:00 (ost. akt: 2018-02-16 18:07:59)
Od 19 lutego do 20 marca ARiMR przyjmuje wnioski na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „d”

Od 19 lutego do 20 marca ARiMR przyjmuje wnioski na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „d”

Autor zdjęcia: Dariusz Kucman

Podziel się:

Poprzedni (z 2016 r.) nabór wniosków o dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych w ramach obecnej edycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich cieszył się dużą popularnością, przełożoną na blisko 30 tys. złożonych aplikacji. Teraz może być ich jeszcze więcej.

Takie wrażenie można odnieść, jeśli wziąć pod uwagę głosy rolników podnoszone na różnego rodzaju spotkaniach oraz w internecie. Zatem prawdopodobnie okres od 19 lutego do 20 marca, gdy można będzie składać wnioski o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze „d” (dotyczy maszyn i urządzeń rolniczych), będzie dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa „gorący”.

Oczywiście największym magnesem jest tutaj sama możliwość pozyskania pieniędzy na nowe traktory, przyczepy itp. Ale teraz dodatkowym wabikiem może się okazać podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro. Zmiana ta oznacza, że rolnik, realizując dotowaną inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł, nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert.

Warto przypomnieć, że o pomoc mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale od 10 tys. do 200 tys. euro.

„Wsparcie przyznawane jest w postaci dofinansowania poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Może on być wyższy i wynieść 60 proc., ale tylko w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników” — informuje ARiMR.

Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich (w tym ich wyposażeniem) lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca — maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł.

„Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy” — wyjaśnia Agencja.
Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Ale można je będzie również złożyć za pośrednictwem biura powiatowego.
Dk

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 2 (329) luty 2018

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB