Wtorek, 20 kwietnia 2021

O jak najlepszych parametrach genomowych. Dni otwarte w Olecku

2018-01-25 08:30:47 (ost. akt: 2018-01-24 23:22:10)
Zainteresowanie hodowców i inseminatorów „Dniami otwartymi” jako formą pogłębienia wiedzy jest bardzo duże

Zainteresowanie hodowców i inseminatorów „Dniami otwartymi” jako formą pogłębienia wiedzy jest bardzo duże

Autor zdjęcia: SHiUZ

Podziel się:

W grudniu SHiUZ Bydgoszcz rozpoczął nowy cykl spotkań z hodowcami w ramach „Dni otwartych” placówki w Olecku. Ulokowane tu laboratorium i Centrum Produkcyjne Programu EBP to kolejne po Centrum Genetycznym w Sztumie obiekty, które funkcjonują w systemie selekcji buhajów i produkcji nasienia spółki.

Przypominamy, że Program EBP (European Breeding Program) powołany został w 2015 roku, a jego celem jest zapewnienie hodowcom dostępu do najlepszej genetyki oraz wykorzystanie wieloletnich doświadczeń w zakresie embriotransferu.

Program skupia się na tych aspektach selekcyjnych, które pozwolą hodowcom osiągać coraz lepsze efekty hodowlane (nacisk nie na produkcję, a na zdrowotność i długowieczność).

Podstawą jest tu współpraca z ośrodkami hodowlanymi w całej Polsce i Europie, aby pozyskać, jak największą ilość świeżych linii genetycznych o jak najlepszych parametrach genomowych — ma to pokazać możliwości w działaniu hodowlanym, potwierdzając, że genetyka jest dziś ogólnoświatowa i nie zna granic.

Zainteresowanie hodowców i inseminatorów „Dniami otwartymi” jako formą pogłębienia wiedzy jest bardzo duże. Tak to bywa, że zagadnienia, które jednym wydają się oczywiste, dla drugich stanowią źródło wielu pytań. Grupy, które jednorazowo odwiedzają laboratorium w Olecku nie są liczne (ok. 12 osób) — bo też ze względu na przepisy weterynaryjne i logistykę miejsca, nie mogą być duże. Daje to natomiast możliwość dogłębnego zapoznania się z całym cyklem produkcyjnym i to począwszy od rozgrzania i pierwszego „skoku” buhaja, aż po pojawienie się słomki i badanie jakości jego nasienia tuż po rozmrożeniu.


Laboratorium wspomaga w procesie produkcji system CASA (Computer Assisted Semen Analysis ) czyli Komputerowy System Wspomagania Analizy Nasienia. Pozwala on na bieżącą i obiektywną ocenę ejakulatu zarówno po pobraniu jak i po przechowywaniu (rozmrożeniu). Postęp hodowlany oraz rosnące wymagania co do standardów produkcji nasienia sprawiły, że również przy nasieniu buhajów bydgoska spółka dostrzegła konieczność wprowadzenia tej technologii i dokonania niezbędnych inwestycji. Oceniana jest morfologia plemników, plemniki są mierzone i na tej podstawie określane są ich cechy morfologiczne. System pozwala m.in. oceniać parametry ruchliwości plemników m.in.: drogę przebytą przez plemnik ruchem prostoliniowym w jednostce czasu, całkowitą drogę odbytą przez plemnik w jednostce czasu oraz amplitudę bocznych wychyleń główki.

Analiza systemu CASA jest bezstronna i wyklucza czynnik ludzki związany z oceną wizualną przez laboranta. Program analizuje nawet ruch plemnika wykonywany podczas zapłodnienia, tzw. ruch kołyszący, którego ocena pod mikroskopem jest niemożliwa. Dzięki niemu wiadomo jaka jest potencjalna płodność nasienia.
Dane są przesyłane do oprogramowania, a narzędzie pomaga technikom laboratorium podjąć decyzję o przechowywaniu nasienia lub jego odrzuceniu. Efekt to oprócz zwiększenia wydajności produkcji — jakość, która trafia do hodowców.

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 1 (328) styczeń 2018


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB