Piątek, 23 kwietnia 2021

Zaliczki płyną na konta. Nadchodzi rewolucja we wnioskach

2017-11-20 14:15:47 (ost. akt: 2017-11-20 13:23:28)
Od 2018 r. wnioski o przyznanie płatności powinny być składane za pośrednictwem internetu

Od 2018 r. wnioski o przyznanie płatności powinny być składane za pośrednictwem internetu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Rolnicy, którzy spełnili warunki do przyznania im dopłat bezpośrednich za 2017 r., dostają zaliczki na ich poczet w wysokości aż 70 proc. Do 16 listopada na konta bankowe 1,14 mln gospodarzy trafiło już ponad 7,25 mld zł.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, a pozostała część pieniędzy będzie przekazywana sukcesywnie od 1 grudnia.

Najpierw tam gdzie jest ASF


Jak zastrzega Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w pierwszej kolejności kasę otrzymują rolnicy z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z tych objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).
„Dla rolników jest istotne, aby pieniądze trafiły do nich w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to pozwala im na zakup po niższych cenach niż wiosną nawozów, środków ochrony roślin czy sprzętu rolniczego” — zapewnia w komunikacie ARiMR.

Jednocześnie prosi gospodarzy o sprawdzenie, czy podane we wniosku o wpis do ewidencji producentów numery rachunków bankowych są aktualne. „Zdarza się bowiem, że rolnicy zmieniają konto bankowe i nie informują o tym ARiMR. Agencja wysyła należne rolnikowi pieniądze na stary numer rachunku, ale ponieważ to konto zostało zamknięte, pieniądze nie mogą trafić do adresata. Jeżeli zatem rolnik stwierdzi, że numer jego rachunku bankowego jest nieaktualny, wówczas musi dokonać zgłoszenia wypełniając formularz wniosku o wpis do ewidencji producentów, który należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika” — wskazują urzędnicy.

Przez aplikację e-wniosek


Warto dodać, że jeśli chodzi o staranie się o dopłaty bezpośrednie, nadchodzi poważna zmiana. Resort rolnictwa przygotował i skierował do prac rządowych projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (oraz niektórych innych ustaw). To pokłosie zapisów unijnego rozporządzenia z 2014 r., nakazującego krajom członkowskim wdrażanie tzw. geoprzestrzennego formularza wniosku.

Nowe przepisy zakładają, że od 2018 r. wnioski o przyznanie płatności powinny być co do zasady składane za pośrednictwem internetu (poprzez aplikację e-wniosek). Składanie wniosków w formie papierowej będzie dopuszczalne jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w 2018 r. ma obowiązywać przepis przejściowy, zgodnie z którym zamiast wniosku o przyznanie płatności, rolnik będzie mógł złożyć oświadczenie, by potwierdzić brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego. Termin składania takich oświadczeń wyznaczono na okres od 15 lutego do 14 marca 2018 r.

Przejście na wnioski elektroniczne będzie dla części gospodarzy małą rewolucją. Do tej pory udział wniosków złożonych przez internet w całej puli przekazanych do ARiMR nie przekraczał 1 proc.

Rolniczy samorząd wystąpił do ministerstwa o stopniowe wprowadzanie wniosków elektronicznych, bo „wielu rolników nie zna się na internecie lub w ogóle nie posiada komputerów”.

Dariusz Kucman
rolniczeabc@rolniczeabc.pl

Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rolnicze ABC" nr 11 (326) listopad 2017

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB