Sobota, 27 lutego 2021

Na Podlasiu wygrali Bednarczykowie

2017-11-02 15:15:00 (ost. akt: 2017-11-02 08:04:01)
Pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim na terenie województwa podlaskiego zdobyło gospodarstwo Dominiki i Karola Bednarczyków z miejscowości Łacha w gminie Turośl

Pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim na terenie województwa podlaskiego zdobyło gospodarstwo Dominiki i Karola Bednarczyków z miejscowości Łacha w gminie Turośl

Autor zdjęcia: KRUS

Podziel się:

Rok 2017 to już XV edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Celem konkursu niezmiennie od 2003 roku jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. W konkursie biorą udział osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS.

Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 1 021 gospodarstw indywidualnych z całej Polski, czyli o 5,3 proc. więcej, niż w ubiegłym roku. Najwięcej, bo aż 777 gospodarstw to gospodarstwa o powierzchni 0-50 ha. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim na terenie województwa podlaskiego zdobyło gospodarstwo Dominiki i Karola Bednarczyków z miejscowości Łacha w gminie Turośl, tym samym gospodarstwo znalazło się w gronie 16 laureatów z całej Polski. Państwo Bednarczykowie uczestniczyli w konkursie po raz drugi.

Na Podlasiu wygrali Bednarczykowie


Komisje konkursowe oceniając gospodarstwa szczególną uwagę zwracały na: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy, stan budynków inwentarskich i pomieszczeń gospodarskich, wyposażenie maszyn i urządzeń rolniczych w osłony, warunki obsługi i chowu zwierząt, stosowanie i jakość ochrony osobistej oraz organizację miejsc wypoczynku i zabawy dzieci.

Na polskiej wsi jest coraz bezpieczniej, rolnicy przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa pracy. Pan Karol potwierdza, że o bezpieczeństwo pracy dba na co dzień, ale przed przyjazdem komisji konkursowej, popracował jeszcze nad detalami w gospodarstwie.


Dominika i Karol Bednarczykowie są młodymi rolnikami od blisko dziesięciu lat prowadzą rodzinne gospodarstwo mleczne we wsi Łacha w województwie podlaskim. W 2008 roku pan Karol przejął 44-hektarowe gospodarstwo mleczne od swoich rodziców. Obecnie gospodarstwo liczy 85 ha, z czego 60 ha to grunty własne, a 25 ha to dzierżawy. Profil gospodarstwa to hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka, więc około 50 ha stanowią trwałe użytki zielone, pozostały areał to kukurydza. W przeważającej części gleby, którymi dysponują to V i VI klasa, więc trzeba dbać, aby uzyskać jak najwięcej sianokiszoni oraz kiszonki z kukurydzy. A jest kogo karmić, obecnie w gospodarstwie przebywa 110 krów mlecznych i spora grupa jałówek.

Myślą o bezpieczeństwie pracy


Właściciele wyróżnionego gospodarstwa zgodnie podkreślają, że cały czas rozwijają się i dążą do tego, aby ich gospodarstwo było coraz bezpieczniejsze. Widać to zresztą na każdym kroku i potwierdziła to również komisja konkursowa odwiedzająca gospodarstwo. W 2012 roku wybudowali 50-stanowiskową oborę, co pozwoliło zwiększyć stado. W 2016 roku kolejna duża inwestycja w postaci przestronnej hali, w której znajdują się ciągniki i maszyny rolnicze. W ostatnim czasie zbudowali silos na kiszonkę, zamontowali klapę na zbiorniku na gnojowicę oraz zmodernizowali pomieszczenie na środki ochrony roślin. Tak wiele modernizacji można było wykonać między innymi dzięki kredytom i funduszom unijnym.

Gospodarstwo dysponuje pokaźnym parkiem maszynowym, w zasadzie wszystko wykonują własnym sprzętem. Brakuje tylko samobieżnej sieczkarni, więc zbiór kukurydzy wykonuje usługowo zewnętrzna firma.

Uroczysta gala podsumowująca tegoroczny Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, odbyła się 22 września, podczas Międzynarodowych Targów Agro Show w Bednarach.

Monika Kopaczel-Radziulewicz
m.radziulewicz@rolniczebac.pl


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB